Novinky

Biomedicínské centrum
Spermie savců chrání brnění ze sirovodíku, ukázal výzkum Biomedicínského centra
Prudce jedovatý plyn sirovodík, správněji sulfan, ostře páchnoucí po zkažených vejcích, chrání spermie savců, včetně člověka, před vážným poškozením. Zjistili to vědci z Biomedicínského centra plzeňské Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Na výzkumu role sulfanu v plodnosti samců spolupracují se španělskými odborníky z Universidad de Castilla-La Mancha.
Inkubační program 2022
Inkubační program podpoří čtyři start-upy
Na začátku dubna rada inkubačního programu pro mladé inovativní firmy z Plzeňského kraje vybrala další čtveřici nadějných technologických firem z regionu, kterým pomůže nastartovat podnikání a rozjet jejich podnikatelské záměry. Úspěch pilotáže inkubačního programu z loňského roku k podání přihlášky přiměl patnáct projektů. Které čtyři zaujaly porotu nejvíc?
chytrá okna vrstva
Vědci z FAV ZČU udělali další významný krok ve vývoji chytrých oken
Tým prof. Jaroslava Vlčka z katedry fyziky a výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni udělal další významný krok ve vývoji oken, která umí v závislosti na venkovní teplotě řídit průchod tepla. Tenkou vrstvu oxidu vanadičitého (VO2), zajišťující požadované vlastnosti oken, vědci dokázali vytvořit na ultratenké skleněné fólii o rozměrech 0,3 × 4 metry. Jedná se o světově první známý případ úspěšné přípravy tohoto velmi slibného materiálu na podkladu o velké ploše.

Oblasti našeho špičkového výzkumu a vývoje

Působí u nás více než 100 vědeckých, výzkumných i vývojových týmů. Najdete je v univerzitním i firemním prostředí. 

Technické vědy

Více informací

Přírodní vědy

Více informací

Lékařské vědy

Více informací

Inspirujte se příběhy

vyzkum
Úspěch týmu Laboratoře nádorové léčby a regenerace tkáně

Tým laboratoře nádorové léčby a regenerace tkáně Biomedicínského centra Lékařské fakulty UK v Plzni  zaznamenal velký úspěch, když publikoval komplexní přehled shrnující mo Více informací

ZČE přístroj PEA
Unikátní přístroj pro testování elektroizolačních materiálů používají na RICE ZČU

Výzkumníci Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni začali používat unikátní přístroj PEA.  Přístroj za Více informací

Comtes
Laboratoř Metalurgických technologií COMTES FHT a.s. má nový spektrometr

V prvních dnech nového roku 2021 byl v laboratoři Metalurgických technologií COMTES FHT a.s. instalován nový jiskrový emisní spektrometr.

Více informací

Týmy a projekty

Na území Plzeňského kraje působí více než sto vědeckých, výzkumných a vývojových týmů, a to napříč fakultami, ústavy a vědeckými pracovišti Západočeské univerzity v Plzni i Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. Provázanost se soukromým sektorem přináší týmům mnoho ocenění i v mezinárodním měřítku. Na území kraje působí i další výzkumné organizace - např. COMTES FHT a.s., Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o. Kompletní seznam vědeckých týmů působících na ZČU v Plzni včetně členění dle odbornosti najdete na stránkách projektu Systematická podpora popularizace výzkumu a vývoje ZČU.

Týmy a projekty

Více informací