Páté GoHigher Café a podpora talentů Plzeňského kraje pohledem “nováčka”

Na páté neformální setkání nadaných studentů z Plzeňského kraje se vypravila i jedna „nestudentka“. Mladí talentovaní středoškoláci totiž nejsou inspirací jen sami sobě, ale i daleko starším ročníkům. Jak na ni tohle setkání zapůsobilo?

Ve čtvrtek 11. dubna ve Středisku volného času Radovánek proběhlo již páté GoHigher Café. Tento jedinečný koncept potkávání se a sdílení zkušeností napříč obory a zájmy opět přilákal více než dvacítku talentovaných studentů Plzeňského kraje. Inspirativní setkání s pořadovým číslem pět přilákalo i Anetu Sklenářovou, která za projekt Smart Akcelerátor Plzeňského kraje III dorazila do centra dění. A že se toho opravdu dělo hodně! 

Image
GHcafé

V plánu měla poslechnout si inspirativní příběhy a zkušenosti několika účastníků GoHigher Café: „Moje mise byla jasná, zažít na vlastní kůži setkání mladých talentů, které organizuje moje kolegyně. Od začátku jsem měla radost z toho, kolik studentů dorazilo. Zvlášť v období přijímaček, důležitých seminárních prací a zkoušek si udělali čas, aby se navzájem podpořili. Za úvodní moderátorský výstup by se nemusel stydět ani zkušený profesionál. Po warm - upu, při kterém hrál prim sport, sdílel své zkušenosti všestranný a hodně aktivní Ondřej Zábrana.“ Ondřej se podílel na vzniku PLNOCi, první přednáškové noc v Plzni, kde studenti přednáší studentům, a byl jejím hlavním koordinátorem, dlouhou dobu působil ve Studentském parlamentu Plzeňského kraje. Lektoruje kroužky v Radovánku, podílí se na pořádání táborů pro talentované, dostal se také do Talentové akademie. S projektem autonomní motokáry vyhrál Technickou olympiádu v Plzeňském kraji  a dokázal tak, jak je všestranný. "Ondřej, který mj. strávil dva měsíce na expedici v Peru, popisoval svou cestu od zamlklého kluka až po tým lídra hned několika projektů s velkým vtipem, ale maximální pokorou. Dokázal přiznat, co se mu nepovedlo a kde potřeboval pomoct, pochlubil se ale také svými úspěchy. Přidal i pár skvělých historek z pozice produkčního, jako třeba omluvenku od prezidenta České republiky. Důvodem Ondřejovy nepřítomnosti ve škole byla příprava prezidentské kampaně, které věnoval spoustu času. Text od pana prezidenta Pavla byl však kratší, prostě „Zavolíme!” Kdo z nás se něčím takovým může pochlubit? Navíc v Ondřejově věku? Já tedy ne,“ popsala Aneta, co ji na vyprávění prvního vystupujícího, který se rozhoduje mezi studiem techniky, práv a medicíny, zaujalo. 

Mrzí mě, že jsem na akci nemohla zůstat do jejího konce a poslechnout si další přednášející Matyáše Mattu a Eduarda Plice, kteří si připravili prezentaci Za fyzikou do Karl-Marx- Stadt. Odcházela jsem ale naprosto nadšená. Poznala jsem mladé lidi, kteří jsou neuvěřitelně talentovaní, ale zároveň „normální, a pokud mohou, zajdou s kamarády na pivo. Zaujala mě i Anička Krebsová, která má před sebou neuvěřitelnou budoucnost. Může studovat na několika amerických univerzitách, má za sebou studium v Německu, k tomu dělá autoškolu a inspiruje další. Kdo z nás se dostal do finále Conrad Challenge a porazil dalších 2000 týmů z celého světa? Kdo z nás prezentoval v angličtině v NASA v Texasu a obdržel dvě ze tří možných ocenění před těmi největšími světovými kapacitami? Klobouk dolů“, dodala Aneta.