Nový ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek pochází z Plzně

Předseda vlády Petr Fiala uvedl ve čtvrtek 16. května 2024 do funkce nového ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška. Toho krátce předtím jmenoval prezident republiky Petr Pavel na Pražském hradě. Premiér zdůraznil, že Marek Ženíšek je zkušený politik, který bude pro celou vládu posilou. Poděkoval také odcházející ministryni Heleně Langšádlové za její práci, velké nasazení a motivaci, se kterou se věnovala podpoře vědy a výzkumu.
Výzkum a vývoj

Výzkum, vývoj a vzdělávání jsou pro vládu prioritou. „Bez investic do špičkového výzkumu, podpory inovací a schopnosti efektivně převádět výsledky výzkumu do praxe nemůžeme být úspěšnou zemí. Musíme dělat všechno proto, abychom se v této oblasti ještě zlepšili. Je důležité posílit naši konkurenceschopnost a více zapojit firmy a soukromý kapitál. Musíme pokračovat v krocích, které jsme začali, aby nám výzkum a inovace pomáhaly posunout se mezi nejlepší země na světě,“  uvedl premiér.

Předseda vlády zdůraznil, že před novým ministrem stojí celá řada důležitých úkolů. „Je potřeba dokončit reformu transferu znalostí do praxe, to znamená pracovat na ještě efektivnějším propojení vědy a byznysu,“  řekl premiér. Dále je třeba pokračovat v práci na návrhu zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí, dokončit revizi Národních priorit orientovaného výzkumu či se zaměřit na nástroje na podporu výzkumu v oblastech strategických technologií.

Marek Ženíšek působil v letech 2008–2011 jako náměstek ministra spravedlnosti pro oblast mezinárodních vztahů a vězenství. Od 2012 do 2013 byl prvním náměstkem ministra zdravotnictví. V letech 2018 a 2019 byl proděkanem Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni. Od roku 2021 je Marek Ženíšek předsedou zahraničního výboru Sněmovny.

 

Zdroj: Úřad vlády ČR 

Image
Ženíšek