Projekt Smart Akcelerátor III navazuje na projekty Smart Akcelerátor I a II, kdy se podařilo např. vytvořit a průběžně aktualizovat Regionální inovační strategii, zmapovat inovační ekosystém, vytvořit platformy pro vzájemnou komunikaci subjektů, analyzovat data o výzkumu, vývoji a inovacích (VVI) v kraji nebo vytvořit marketingovou strategii pro komunikaci o oblasti VVI. Jaká část agendy je vám nejbližší?
Tady se asi nedá odpověď úplně jednoznačně. Na co se ptáte, jsou jasné a nejdůležitější pilíře, které budou naplňovat RIS3 strategii, zastřešenou projektem Smart Akcelerátor III. Podle mého názoru je zde nejdůležitější právě synergie všech těchto prvků, ale určitě i dalších. Já vždycky říkám, že ze všeho nejdůležitější jsou lidé. A od toho se musí budovat všechno ostatní. Je skvělé, že jsme regionem vysokého standardu pro vzdělání a výzkum, vývoj a inovace. Jsme regionem s vysokou úrovní a tradicí v průmyslu. Jsme regionem s dlouhou tradicí v kulturní oblasti, silnou podporou cestovního ruchu, skvělou geografickou polohou a hlavně chutí pracovat a nebát se jít do rozvojových aktivit. A to vše je velmi důležitou podmínkou pro propojování a úspěšný rozvoj.
Pokračovat bude celá řada projektů, např. inkubační program nebo program PLATINN, díky němuž zkušení manažeři sdílejí své zkušenosti s firmami, před kterými stojí zásadní změny týkající se například expanze na zahraniční trhy či zavedení výrazné změny procesu výroby. Jako prezident Czech Smart City Cluster a České technologické platformy Strojírenství a viceprezident Klastru Chytrý Plzeňský kraj jistě máte zkušenosti týkající se expanze firem na zahraniční trhy. Umíte si sebe představit v roli externího kouče?
Určitě se rád zapojím do těchto aktivit, kde se budu snažit zúročit své dosavadní zkušenosti jak akademického působení na českých i zahraničních univerzitách, tak své zkušenosti získané z byznysového prostředí nebo aktivit z různých profesních sdružení a spolků. Tady vnímám velmi silně hledání dalších zahraničních regionů, kde by se spolupráce dala rozvíjet. Vnímám, že jsme součástí stále více provázaného a globálního světa, kde postupně přestávají existovat hranice. Proto potřebujeme tomuto prostředí rozumět, jeden druhého lépe chápat a vzájemně spolupracovat.
Hlavním výsledkem projektu Smart Akcelerátor I a II je propojení a spolupráce výzkumných organizací, vysokých škol a firem v našem regionu. Vzhledem k tomu, že znáte prostředí významné univerzity v kraji z jedné z nejvyšších pozic, znáte prostředí např. Technologické agentury ČR i řady klastrů a profesních platforem…Daří se za vás propojovat a spolupracovat v rámci Plzeňského kraje? Máte nějaké plány v této agendě?
Já myslím, že prostředí Plzeňského kraje v této oblasti je pro všechny známé, pokud jde o jeho aktéry. Ale to by nebyla určitě uspokojivá odpověď. To se mění a kde je třeba neustále pracovat, síťovat a propojovat, jsou nová témata u těchto aktérů a směrování ke globálním trendům s dopadem do regionálního prostředí. A podle mého názoru je skvělé, že tato témata zažívají turbulentní dobu a my jako aktéři tohoto procesu a prostředí musíme být na tyto změny připraveni. Protože kdo se vnějším trendům a směrování nepřizpůsobí, nebude do budoucna hrát silnou roli v tomto prostředí. Dalším důležitým faktem, a to velmi pozitivním, je hledání a utváření nových hráčů, a tím jsou startupové firmy, studenti, prostě kdokoliv s novými nápady. A na to je třeba se také zaměřit.
Nový Smart Akcelerátor Plzeňského kraje se zaměří mj. na rozvoj lidských zdrojů, na služby pro snazší příchod odborníků ze zahraničí. Jak byste situaci ohodnotil vzhledem k vašim zkušenostem ze Západočeské univerzity, kde se zahraniční odborníci realizují v celé řadě projektů?
Tuto záležitost vnímám ve dvou rovinách. Myslím, že obecně se daří lákat do prostředí plzeňského regionu zahraniční odborníky, výzkumníky, lékaře a mnoho dalších profesí. Ale jako zásadní je vytvoření prostředí nejen pro tyto odborníky, ale vytvoření zázemí pro jejich rodinné příslušníky. Mám na mysli důstojné bydlení, cizojazyčné prostředí na základní a střední škole, kulturní vyžití. Jednoduše řečeno, aby se u nás cítili dobře. Pak jsme tyto odborníky schopni v regionu udržet dlouhodobě.
Jednou z pěti domén specializace Plzeňského kraje jsou výrobní systémy, což je i vaše téma. Zabýváte se udržitelnými výrobními systémy a implementací moderních technologií fenoménu 4.0 v průmyslu. Dalo by se říct, že právě tato doména je vaší parketou?
Musím se přiznat, že je to téma, ve kterém jsem se dlouhodobě pohyboval a pohybuji. Je podstatou i mého profesního zaměření, kterým je průmyslové inženýrství a management. Ale z podstaty této disciplíny je důležité si uvědomit, že jde o multidisciplinární problematiku, která v sobě kombinuje disciplíny ze strojírenství, elektrotechniky, informatiky, ergonomie, psychologie a mnohých další. Tady vnímám tu krásu dneška, kde je nejdůležitější propojování disciplín s využitím technologií. Právě velmi silné téma dneška je spojení a určitě i ovlivňování lidí technologiemi. Myslím, že je fantastické, že technologie jsme schopni ovládat, ale také i vytvářet. Nesmíme však zapomenout, že samotná technologie bez propojení na humanitní vědy vždy přivedla svět do problémů. Technologie umí pomáhat, zachraňovat lidské životy, předcházet tragédiím, zlepšovat kvalitu života, ale nesmí se zapomenout na jednu základní věc a tou je, pro koho jsou tyto technologie vytvářeny. A tím je člověk. A právě tak já vnímám dopad fenoménu 4.0 do našich životů.
Do jaké míry se daří Plzeňský kraj prezentovat jako kraj vědy, výzkumu a inovací?
Podle mého názoru je Plzeňský kraj velmi dobře prezentován jako kraj výzkumu, vývoje a inovací. Musím říct, že bylo odvedeno obrovské množství práce a vždycky jsem prezentační materiály jak Plzeňského kraje, tak Regionální rozvojové agentury používal při jednání na univerzitách, ve firmách i vládních institucích po celém světě. Velmi důležitá je i komunikace na odborných i laických akcích, posilující vnímání inovativnosti plzeňského regionu. Z druhé strany je vždycky co vylepšovat a tady rád budu sdílet příklady dobré i špatné praxe, které jsem měl možnost získat z mého předchozího působení.
Čím je pro vás Plzeňský kraj?
To je je velmi osobní otázka, kde mě napadá plno věcí. Jednoduše řečeno je mým domovem. Podle mě je Plzeňský kraj unikátní svou historií, kulturou, průmyslovou tradicí, kvalitním vzděláváním, krásnou přírodou a blízkostí Bavorska.
Možná jednu osobní vzpomínku. Mám bohaté zkušenosti s působením v oblastech v různých částech světa a musím říct, že domů jsem se vždycky těšil a když jsem zahlédl Černou věž v Klatovech (moje rodné město), tak jsem věděl, že jsem doma. Plzeňskému kraji přeji jen to dobré a budu rád, když k tomu společně se svými kolegy budu schopen přispět.