Get Smart Bingo! Malá nápověda...

Nejste si v našem bingu jisti správnou odpovědí? Nevadí, připravili jsme pro vás malou nápovědu. Nezapomeňte vyplněnou hrací kartu odevzdat a vyzvednout si svoji výhru!

Historicky první rektorkou Univerzity Karlovy je od února roku 2022. Všeobecné lékařství vystudovala v Plzni, pokračovala v doktorském studiu, během kterého získala stipendium Fulbrightovy komise na Harvardově univerzitě. Po doktorátu Ph.D. se na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice v Plzni věnovala gynekologii a porodnictví, embryologické vědecké práci a zároveň vyučovala v Ústavu histologie a embryologie. Prof. MUDr.  Milena Králíčková, Ph.D. 

Vydání autobiografické knihy Má cesta za štěstím se Karel Gott nedožil. Díky nápadu Českého rozhlasu a vědcům z Výzkumného centra NTIS Západočeské univerzity v Plzni a vědecké společnosti SpeechTech ji ale přesto mohl zpětně načíst!   Vědci využili své zkušenosti z projektu automatické konzervace hlasu. Data unikátního hlasu Karla Gotta získali v archivu Českého rozhlasu a pak již šestičlenný tým mohl začít. Jaký je výsledek jejich práce si můžete poslechnout ZDE  
Tvůrčí tým | Dvojka (rozhlas.cz), TZ ZČU 

Ryze česká společnost, která sídlí na Borských polích a věnuje se vývoji špičkové elektroniky. Vývoji embedded hardware a systémů se věnují od roku 2000, kdy fungovala jako dceřiná pobočka německé společnosti Kontron Elektronik GmbH.  Na přelomu let 2021 / 2022 došlo k osamostatnění a dnes působí jako samostatná společnost. Její produkty můžete potkat na zemi (pokladny nebo nemocnice), ve vzduchu (spolupráce s Lufthansou) i ve vodě (ponorky). Teď již víte, co dělá společnost Compteq.io s.r.o. 

V roce 2023 byl jmenován zmocněncem pro kvantové technologie, tato pozice hraje klíčovou roli v koordinaci a podpoře jejich rozvoje v České republice. Mimo jiné vede i přípravu Národní kvantové strategie. Působí jako ředitel výzkumného ústavu Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni, který se zaměřuje na kvantové materiály pro udržitelné technologie.  Mgr. Petr Kavalíř, Ph.D., MBA  

Obě neziskové společnosti se dlouhodobě věnují podpoře žáků a studentů, kteří jsou zvídaví a chtějí přicházet věcem na kloub, ať už jde o techniku, moderní technologie nebo podnikání. Mj. Také podporují spolupráci středoškolského týmu Hydra Racing, který se dlouhodobě umisťuje na předních místech v soutěžích. Nejde jen o závodění s RC modely, tým si upravuje a vyvíjí vlastní součástky a učí se přemýšlet o vodíkovém pohonu jinak. SITPort /Nvias   Hydra Racing Pilsen opět na 1. místě! - SIT Port 

Klatovská společnost se podílí na výrobě nové generace evropské rakety Ariane 6. Dodává díly a sestavy z hliníkových slitin na nosnou raketu a její pomocné urychlovací motory. Nejbližší start rakety Ariane 6, která ponese díky této firmě i českou stopu, se plánuje na červenec 2024. Více se o společnosti můžete dozvědět i v novém čísle magazínu GetSmart#6 . Hledejte rozhovor  s Tomášem Krotákem z ATC Space!  
Pionýři prvního letu Ariane 6 – #4 ISTSat – Kosmonautix.cz 

 

Autobusy budoucnosti s nulovými emisemi díky vodíkovému pohonu vyrobí společnost Škoda Electric pod obchodním jménem H’City. Tento autobus je součástí řešení Škoda New Energy Vehicle a doplňuje portfolio ekologických autobusů vhodných pro městský provoz. Vodíkové autobusy z Plzně spojují výhody elektrobusu a tradičního dieselového pohonu. Moderní řešení pro udržitelnou dopravu nabízí Škoda group / Škoda Electric  

 Výzkumné centrum najdete v Plzni v Morseově ulici. Věnuje se výzkumu, vývoji a inovacím v oboru energetiky, zejména jaderné. Na svém unikátním zařízení „HELCZA“ zde testují panely první stěny pro termojaderný reaktor ITER, které budou zodpovědné za přenos tepla z plazmatu o teplotě až 150 milionů stupňů Celsia do chladicího média primárního okruhu reaktoru. To umí v Centrum výzkumu Řež! Energetické technologie - Centrum výzkumu Řež (cvrez.cz) 

Obě inovativní firmy působí ve Městě Touškov, které jako první město v České republice spustilo projekt sdílené elektromobility tím, že nabízí využití elektromobilů současně pro městský úřad a občany města. 
 Jednou z inovativních firem sídlící ve Městě Touškov jsou specialisté na průmyslovou automatizaci, robotizaci, jednoúčelové stroje, zařízení a přípravky. Jde o firmu STRKAN.  
Druhou ze společností určitě znají příznivci cyklistiky.  Česká firma založená na vlastním vývoji a ruční výrobě rámů z hliníkových slitin a karbonu. Nabízí rámy a kola pro všechny cyklistické disciplíny. Poznali jste firmu DURATEC?  

 

Image
Get Smart