Do Plzně za kulturou? Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara nabídne v únoru rovnou 5 výstav napříč celým městem

Tisíce uměleckých děl a více než sedm stovek mladých umělců na jednom místě – pravidelná výstava klauzurních prací studentů plzeňské Sutnarky se po půl roce vrací. Od 31. ledna do 8. února budou Klauzury: Winter show k vidění přímo v budově fakulty. Na výstavu navážou dvě další v prostorách kreativní zóny DEPO2015 a dvojice v Galerii Ladislava Sutnara v centru Plzně.
Vzdělání
Místo pro život

Jen dvakrát do roka má široká veřejnost příležitost zhlédnout na jenom místě průřez pracemi studentů a studentek všech dvaadvaceti ateliérů. Klauzurní postupové zkoušky jsou dokladem toho, kam se plzeňští malíři, sochaři, grafici, designéři, animátoři a další posunuli. Svou několikaměsíční práci musí totiž obhájit před odbornou komisí, ve které zasedají pedagogové i externí odborníci z praxe.

Image
FDU ZČU

Prezentace klauzurních a semestrálních prací je vyvrcholením každého semestru v průběhu studia našich studentů. Je to završení půlročního úsilí, oslava vykonané práce, oslava úspěchu, ale i konfrontace s názory odborníků a veřejnosti. Někdy i konfrontace s neúspěchem. Klauzury jsou jedním z prvních veřejných odhalení umělcova nitra, demonstrací umu a tvůrčího potenciálu. Je to v mnoha ohledech přehlídka vzrušující a naplňující více než výstavy zasloužilých umělců,“ říká Vojtěch Aubrecht, děkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

V době konání výstavy Klauzury: Winter show, konkrétně ve středu 1. února, proběhne na Západočeské univerzitě v Plzni celouniverzitní Den otevřených dveří. Účastníci jsou na výstavu srdečně zváni. Otevřena bude ve všední dny od 10 do 20 hodin a o víkendu od 10 do 18 hodin.

 

Image
FDU ZČU

Výběr nejlépe hodnocených prací bude následně přesunut do Galerie Ladislava Sutnara v Riegrově ulici. Výstavu BEST OF KLAUZURY tu bude možné zhlédnout od 21. února do 11. března. Vernisáž proběhne ve středu 22. února od 18 hodin.

Image
FDU ZČU

Nejlepší klauzurní práce tak v Galerii nahradí výstavu IOGI, která se těší vysoké návštěvnosti, a proto byla prodloužena až do 11. února. Výstava představuje výtvarné práce ze stejnojmenné knihy, oceněné v roce 2021 třetí příčkou v soutěži za nejlepší světový komiks Japan International Manga Award. Komiksové příběhy se scénáři básníka Jeana-Gasparda Páleníčka ztvárnili studenti ateliéru Mediální ilustrace na Sutnarce pod vedením ilustrátora a pedagoga Václava Šlajcha.

Na zbývající dvě výstavy se návštěvníci mohou těšit v galerii GAFA, novém fakultním výstavním prostoru, který v loňském roce rozšířil kreativní zónu DEPO2015. Od 9. do 26. února bude GAFA hostit výstavu Boundaries, která je spojena s každoročním mezinárodním fotografickým sympoziem. K vidění bude výběr uměleckých děl účastníků sympozia z předchozích ročníků i práce pedagogů a studentů ateliéru Fotografie.

Kromě Boundaries nabídne Sutnarka mezi 9. a 26. únorem v zóně DEPO2015 ještě jednu výstavu, tentokrát s názvem Mixér. Ateliéry Grafika, Malba, Nová média a Socha a prostor představí unikátní studentské práce z uplynulých let. Obě výstavy odstartuje ve středu 8. února v 18 hodin vernisáž, na které pronese úvodní slovo děkan fakulty Vojtěch Aubrecht.