Díky nim Houston nebude mít problém: Studentka z Plzně se svým týmem míří do vesmíru

V Plzeňském kraji máme vysokou koncentraci špičkových vědců a vědkyň, výzkumníků a výzkumnic i nadaných mladých talentů. Jedním z těch nejúspěšnějších je žákyně 3. ročníku Gymnázia Plzeň Mikulášské Anna Krebsová, která se svým pětičlenným týmem a jejich vesmírným projektem LASAR uspěla v konkurenci více než 2 000 týmů a dostala se do světového finále v Conrad Challenge. V klání, pojmenovaném po třetím člověku na Měsíci, americkém astronautovi Charlesovi Conradovi, pětice studentů zabodovala s nápadem, jak na dálku opravit spojení se satelity, které přestaly komunikovat. Zda vyhrají tuto prestižní soutěž, bude jasné na konci dubna. Už teď je ale jisté to, že jsou prvním týmem z České republiky ve finále a jedním z mála těch evropských za celou historii soutěže!
Vzdělání

Ve finále bude soutěžit celkem 20 týmů z celého světa, z toho 5 týmů v kategorii Aerospace and Aviation, kde soutěží také český tým ve složení Anička, Simon, Boris, Richard a Viktor. „Jsme studentský tým LASAR a naším snem je vdechnout nový život nefunkčním satelitům na oběžné dráze Země. Náš projekt se zalíbil lidem z NASA, a proto nás nominovali do finále celosvětové soutěže Conrad Challenge. Máme tak příležitost představit naši práci v americkém Space Center Houston, získat kontakty v ceně zlata i podporu našeho projektu,“ zní oficiální představení projektu z úst úspěšných studentů.

Zatím nejsou známé výsledky celé soutěže, „pouze“ finalisté, což samo o sobě představuje fenomenální úspěch, který nemá v Česku obdoby a je ojedinělý i v rámci Evropy. „Po mnoho měsících práce na projektech byla před pár dny oznámena jména 20 finalistů z celého světa. A mezi nimi jsme i my! Mezi 23. a 26. dubnem se tak staneme prvním týmem z České republiky, který se dostal až do finále. Jsme jedním z mála evropských týmů za celou historii soutěže,“ prozradila Anna a dodala: „Conrad Foundation zajišťuje odborné porotce z NASA, SpaceX nebo Boeing, podporu studentských projektů i nabídku stipendií na prestižní americké univerzity. Co ale budeme muset uhradit, je platba za účast na finále ve výši 3 000 dollarů, letenky tam i zpět, ubytování na místě a pojištění. To pro náš tým dohromady tvoří náklady ve výši 265 000 korun.“

 

Image
Anna Krebsová

Finance na cestu do USA si museli talentovaní studenti sehnat sami, a tak založili sbírku, aby se mohli celosvětové soutěže, která motivuje mladé lidi pracovat na vlastních projektech s cílem přinést světu něco nového, zúčastnit. Sbírka byla úspěšná a spolu s finanční podporou krajů, odkud studenti pocházejí, tak potřebnou částku již sehnali. Conrad Challenge se zaměřuje na několik kategorií lidského bádání, jako jsou energetika, medicína, letectví nebo kosmonautika. Právě v této kategorii soutěží i český tým, jehož hlavní motivací je studentský projekt proměnit v realitu, která přiloží další dílek do skládačky české kosmonautiky. Po návratu chtějí využít dovednosti, zkušenosti a kontakty nabyté v zahraničí a svým příběhem inspirovat vrstevníky.

A jak je vlastně napadlo věnovat se právě tomuto projektu? „V srpnu 2023 se smíchalo nadšení pro vědu, kosmonautiku a její popularizaci a vznikl tým středoškoláků z Plzně, Brna, Českých Libchav, Vysokých Popovic a Lipůvky. Když se k nám přidal jeden z největších popularizátorů kosmonautiky u nás a stal se naším mentorem, bylo už jasno úplně o všem. Základy pro velice zajímavý projekt byly položeny,“ uvedla Anna. „Byl to právě náš mentor, Jan Spratek z Pražského planetária, který přišel s unikátním nápadem, jak pomocí laserů restartovat nekomunikující satelity na oběžné dráze Země. A nejenom tak nějaké satelity! Prvním testovacím subjektem se měl stát český cubesat Planetum-1, který byl vypuštěn v roce 2022 a na jehož palubě cestoval neobvyklý pasažér Hurvínek. Cílem Hurvínkovy mise bylo pozvednout v mladé generaci zájem o kosmonautiku, podpořit rozvoj průmyslu a v neposlední řadě umožnit studentům podílet se na opravdovém kosmickém projektu. Po několika týdnech mise ale došlo k nečekanému problému. Družice přestala komunikovat se Zemí. Pro Jana Spratka, velitele týmu mise Planetum-1, to znamenalo několik bezesných nocí, kdy vymýšlel, jak opravit satelit vzdálený 500 km od zemského povrchu. A tak přišel s nápadem, který my měníme v realitu,“ doplnila Anna.  

Více o nás a o projektu Laser Satellite Recovery na lasar.info.