Češi jsou méně neklidní než my

Oleksandr Gokhman pochází z Oděsy. Na zdejší univerzitě stál v čele katedry fyziky. V současné době žije v Dobřanech u Plzně, kde se věnuje vědecké práci.  

Co vás do Dobřan přivedlo?

Byl jsem pozván do společnosti COMTES, do zdejšího vědeckého týmu, konkrétně na projekt COMEX, který se zabývá unikátními vlastnostmi oceli. Poprvé jsem tu byl přes léto 2019, podruhé pak od poloviny roku 2020 do poloviny roku 2021. Nyní jsem tu tedy potřetí a strávím tu zhruba půl roku.

Jste profesorem fyziky. Co konkrétně je náplní vaší práce?

Zaměřuji se na mikrostrukturu oceli, rentgenovou difrakci, neutronovou difrakci a další fyzikální vlastnosti.

Pocházíte z Ukrajiny. Jak jste se sžíval s Čechy? Jsme si podobní?

Jsme si podobní, dokonce bych řekl, že jsme si velmi podobní. Jen Češi působí méně neklidně než my. Bylo tomu tak i dřív, ale v souvislosti se současnou situací je to ještě mnohem viditelnější.

A co čeština? Rozumíte? Domluvíte se?

Čeština je ukrajinštině velmi podobná. Ovládám výrazy, které jsou blízké mé mateřštině, jako je dobrý den nebo počkej. Na základní úrovni se tedy domluvím a myslím, že se zlepšuji. Ale hodně Čechů v generaci kolem čtyřiceti let mluví velmi dobře anglicky, takže problémy s komunikací rozhodně nemám.

V čem je podle vás perspektivní Plzeňský kraj?

Podle mne je skvělou kombinací průmyslu, vzdělání a turistických cílů. Já to tu mám moc rád.

Jak vůbec vy jako člověk tady žijete?

Přes týden jsem v Dobřanech a o víkendu jezdívám do Plzně. A obě města se mi líbí. Zejména historické centrum Plzně. Navíc tu není příliš mnoho lidí – navzdory tomu, jak je Plzeň velká.

Jak trávíte volný čas, jaká místa jste si oblíbil?

Mám rád procházky po Dobřanech a okolí. Obzvlášť jsem si tu oblíbil Martinskou stěnu. V Plzni se zase rád procházím historickým centrem.

A co české jídlo? Co vám zachutnalo?

I české jídlo je tomu našemu dost podobné. Ale atraktivní jsou pro mne vaše nápoje. Hlavně kofola. A pochopitelně české pivo, speciálně Prazdroj.

Co vám naopak v Plzni nebo v Plzeňském kraji chybí? Co byste tu změnil nebo vylepšil?

Vlastně mě nic nenapadá. Snad jediná věc: je tu sice spousta obchodů, restaurací a kaváren, ale mnoho z nich je o víkendu zavřených. U nás na Ukrajině je o víkendu všude otevřeno.    

Kdyby se vás nějaký váš známý z Ukrajiny zeptal: Mám nabídku jít pracovat nebo studovat do Plzně. Mám to přijmout? Co byste mu odpověděl?

Řekl bych: ano. Zejména pokud by měl jít studovat nebo spolupracovat se Západočeskou univerzitou. Mám tu nějaké kontakty, a tak vím, že se tato škola velmi blíží evropským standardům a že nabízí velmi dobré vzdělání.

 

Image
výzkumní Gokhman

Foto: ilustrační, detail lité struktury hliníkové slitinyAlSiMgMn, COMTES FHT a.s.

Image
ilustrační ocel