Cenu za záchranu života za rok 2021 převzala pětice zachránců

Celkem 5 oceněných převzalo 26. dubna 2022 Cenu hejtmana Plzeňského kraje za záchranu života 2021. Ocenění zachránili 4 lidské životy pohotovou reakcí, za kterou si z rukou hejtmana převzali kromě bronzové pamětní medaile také finanční odměnu 10 000 Kč. Nominace na ocenění hejtmana za rok 2021 mohla veřejnost posílat od začátku ledna do 28. února tohoto roku. Z došlých nominací byly vybrány 4 příběhy záchrany života.
Místo pro život
Image
cena

"Každý z nás se může ocitnout v situaci, kdy stojí tváří v tvář rozhodnutí o záchraně toho nejcennějšího, co máme. Všichni, s nimiž jsem se dnes setkal, dokázali, že umí zachovat chladnou hlavu a udělat to, co považují za správné. Pohotovou reakcí tito lidé zachránili čtyři životy a za to jim patří nejen poděkování ale především můj velký obdiv. Pokud bych se sám dostal do situace zraněného nebo člověka, který bojuje o život, přeji si mít v blízkosti tak odvážné a pohotové lidi," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Ocenění za rok 2021

Václav Parlásek
Byl svědkem nehody motorkáře, kterého srazilo neosvětlené auto. Motorkář byl po nehodě v příkopu, měl utrženou končetinu. Václav Parlásek poskytl zraněnému první pomoc vč. zásadního zaškrcení v místě zranění.

Filip Matoušek
Reagoval na záchranářskou aplikaci pro dobrovolníky, která mu alokovala místo zásahu v jeho blízkosti, kde došlo ke kolapsu muže. Díky resuscitaci a použití defibrilátoru Filip Matoušek muži zachránil život.

Jiří Hlaváč, Jakub Peca
Jiří Hlaváč byl svědkem nešťastného skoku do mělké vody, při němž došlo ke zranění páteře u mladého muže. Neváhal a vytáhl ho na břeh, kde už Jakub Peca v koordinaci s dispečinkem záchranné služby poskytl zraněnému první pomoc.

Martin Semecký
Účastnil se pátrací akce po dívence, která se ztratila v lese na Čerchově, Domažlicko. Martin Semecký nalezl dívenku až druhý den, kdy s kolegy pátrali v odlehlé části lesa, kde podle prvotních informací dívenka být neměla.

 

Zdroj: Plzeňský kraj

Image
ocenění