Týden v Praze je fajn, ale rok v Plzni je lepší

Dr. Mathias Eickhoff je ředitelem společnosti ZF Engineering Plzeň. Žije a pracuje tu už sedm let a za tu dobu se svým srdcem stal už Plzeňanem. A také se domluví docela dobře česky.
Podnikání
Image
Eickhoff

V Plzni pracujete už sedm let. Můžete říct, že ji znáte?

Už jsem ji poznal. Když jsem přišel, bylo to pro mne docela nové město, ale teď někteří kolegové tvrdí, že vím o Plzni víc než oni.

Která místa jste si tu oblíbil?

Těch je mnoho! Nejraději asi mám část města, kde žiju, mezi Velkým divadlem a Techmanií. Miluji operu, takže celkem často chodím do Velkého divadla. Líbí se mi i nové divadlo. Je to velmi moderní budova doslova nabitá technologiemi. Také mám rád přírodu kolem města. To se mi na Plzni líbí nejvíc: když sednete na kolo, za pár minut jste v přírodě. Proto když mě navštíví přátelé, vždycky je beru na výlet na Radyni. Pěšky z Černic na zříceninu hradu. A cestou zpátky se zastavíme na jídlo v restauraci Purkmistr. 

Proč jste se rozhodl odejít z Německa právě do Plzně?

Dostal jsem od společnosti ZF, kde pracuji už více než 25 let, pracovní nabídku. Stal jsem se generálním ředitelem a dostal jsem příležitost rozvíjel výzkumné a vývojové pracoviště, což pro mne bylo velmi přitažlivou výzvou. 

Jak jste se sžíval s Čechy? Němci jsou velmi organizovaní a Češi jsou naopak proslulí svou schopností improvizace.

Přistupujeme k problémům rozdílně, ale dá se to skvěle skloubit. Snažím se porozumět české kultuře a vytěžit z české mentality to nejlepší. Jedním z mých prvních rozhodnutí bylo, že jsem se hned druhý týden, co jsem se přistěhoval do Plzně, začal učit česky. Cítil jsem, že se to potřebuji aspoň trochu naučit, abych mohl mluvit s lidmi v každodenním životě. A dostávám skvělou zpětnou vazbu.

Čeština má spoustu slov, která pocházejí z němčiny. Některá z nich pro vás musejí být docela zábavná, ne?

Ano, některá jsou vtipná. Například jarmark - v němčině se to píše Jahrmarkt.

To je ale docela knižní.

Ale vy ho používáte! Já jsem třeba byl na „jarmarku“ ve Štěnovicích.

Image
ZF

Co podle vás Plzeň nabízí lidem, kteří sem přicházejí za prací a novou životní etapou?

Je to opravdu skvělé místo k životu. Říkám, že týden v Praze je fajn, ale celý rok v Plzni je lepší.

Opravdu?

Ano. Protože Plzeň má vše, co k životu potřebujete: kulturu, sport, přírodu. Plzeň má operu, hokejový stadion, plavecký bazén, dopravní spojení a nemá nevýhody příliš velkého města. Například tu nezažijete dopravní kolaps a je pohodlná pro bydlení. Žít tady je jednodušší než v Německu. Cítím se tu velmi dobře.

V čem je podle vás Plzeňský kraj perspektivní?

Jsou tu města s bohatou minulostí, která mají zároveň ambice mít perspektivní budoucnost. Kupříkladu my děláme elektromobilitu. A ta pochází z minulosti: Škodovka a její elektrické lokomotivy. 

Líbí se mi také propojení mezi lidmi z různých společností, mezi městem  Plzní a univerzitou a podobně. To je na mnohem vyšší úrovni než v Německu. A poloha v srdci Evropy, blízko Prahy a blízko Německa, ta je ideálním výchozím bodem.

Image
ZF

Co vám naopak v Plzni nebo Plzeňském kraji chybí? Co byste zde změnil nebo zlepšil?

Pro můj osobní život rozhodně nic. Cizinci z akademického světa by tu ovšem uvítali mezinárodní školky a školy. Plzeň má také výborné dopravní napojení na Prahu, ale vlakové spojení do Bavorska by si zasloužilo zlepšení. Do Mnichova je pomalé, do Norimberka dost komplikované.

Mimochodem, vlakem do Prahy jezdím moc rád. Líbí se mi, jak při příjezdu do Prahy začne ve vlacích Supercity hrát Smetanova Vltava. V německých vlacích nic podobného nemáme.

Vaše společnost patří do velké automobilové rodiny a potřebuje kvalifikované odborníky v elektrotechnice a strojírenství. Najdete jich v Plzni dostatek?

Neustále rosteme, takže stále nabízíme příležitosti nejen odborníkům, ale i absolventům, studentům nebo stážistům. Tento mix lidí je zajímavý a inspirativní. I když je naším největším oborem Engineering, se zaměřením na vývoj softwaru, design, simulace nebo kalibrace automobilů pro různé produkty převážně v sektoru e-mobility, hledáme i IT odborníky a lidi netechnických profesí.

Ve svém top managementu mám dvě ženy a sedm mužů. To je mnohem více žen, než je obvyklé v Německu, ale stále to nestačí. V naší firmě máme dvanáct nebo čtrnáct národností. Stavíme na silné kultuře zaměřené na lidi a na rozmanitosti.  

Kde vidíte ZF Engineering v kontextu celého regionu třeba za pět, deset let?

Tři roky po sobě jsme dostali ocenění Zaměstnavatel roku Plzeňského kraje, a tak doufám, že i nadále budeme v celém regionu vnímáni jako dobrý zaměstnavatel.

Jaká je vaše spolupráce se Západočeskou univerzitou? Máte nějaké konkrétní projekty?

Pracujeme na jednom výzkumném projektu elektromobility a jsme strategickým partnerem univerzity. Nejužší spolupráci máme s falkutou aplikovaných věd a fakultou elektrotechnickou, ale jsme i členem mezinárodní průmyslové rady fakulty strojní. Pravidelně podporujeme akce pro studenty, naši odborníci přednášejí například o vývoji softwaru v automotive nebo sponzorujeme nové vybavení školy. Také jsme hlavním partnerem závodního týmu „Formula Student“ na ZCU.

S jakými dalšími školami spolupracujete nebo byste chtěli spolupracovat?

Podporujeme střední a základní školy, aby u dětí podpořily zájem o vědu, techniku ​​nebo inženýrství. A podporujeme i výuku němčiny.

 Je nějaká škola, se kterou ještě nespolupracujete a chtěli byste?

Dovedu si představit, že bychom úzce spolupracovali se SOU elektrotechnickým v Plzni - Skvrňanech. Protože nepotřebujeme jen inženýry nebo absolventy středních průmyslových škol, ale i lidi s výučním listem.

Jak vypadá spolupráce mezi firmami, univerzitami a obcemi v Německu?

Řekl bych, že je to podobné jako tady, ale německé univerzity se více podílejí na společných projektech s průmyslovými podniky. A také v Německu  regionální samosprávy celkem dobře podporují velké firmy, jako jsme my, protože jsou to relevantní zaměstnavatelé.

Kdyby se vás někdo z vašich přátel z Německa zeptal: Mám nabídku jít pracovat nebo studovat do Plzně. Mám to přijmout? Co byste mu odpověděl?

Určitě ano! Jednoduše ano. Cítím se tu dobře, je to skvělé místo pro všechno.

Image
ZF