Twinningem k trvalé přeshraniční spolupráci

Konzultant Martin Jambura z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje se věnuje tzv. Twinningu, navazování kontaktů se zahraničím, vzájemnému sdílení zkušeností a možnostem přeshraniční spolupráce. Je internacionalizace a mezinárodní síťování cestou k lepší konkurenceschopnosti a rozvoji regionu?  
Image
Martin Jambura

Pane Jamburo, pojem Twinning asi není obecně tak známý. Mohl byste ho přiblížit?

V tomto případě je cílem Twinningu získat zkušenosti v oblasti organizace specializovaných klastrů, přeshraniční spolupráce, aktivit podporujících inovační ekosystém a následně přenést tyto zkušenosti do našeho regionu a identifikovat témata pro společnou přeshraniční spolupráci.

Obecně lze říci, že se jedná o spolupráci se subjekty, od kterých se snažíme získat znalosti a zkušenosti a převést je do našeho prostředí. Pro spolupráci jsme si vybrali organizaci R-Tech GmbH se sídlem v Regensburgu, která sdružuje subjekty zabývající se podporou start-upů, klastrů a odborných platforem dle specializace zapojených firem. Jak jsou klastry zakládány, řízeny a financovány? To vše jsme se snažili zjistit. Jaké služby poskytují klastry svým členům, aby je motivovaly ke vstupu do klastrů a jakou přidanou hodnotu přináší členství v klastru firmám? Klastr poskytuje různé služby, získává projekty z EU, propojuje své členy s univerzitami, start-upy a dalšími firmami. Oblast Regensburgu byla mimo jiné vybrána také proto, že struktura průmyslu je zde velmi podobná té v Plzeňském kraji se zaměřením na oblast automotive.

V podstatě jde o job shadowing – v čem je jejich způsob práce lepší, v čem horší, co si od zahraničních partnerů můžu odnést? Jak k projektům a práci přistupují, jak projekty komunikují a jak dělají marketing? Co dělají lépe, čemu my se věnovat nechceme? Jde o to, co zajímavého si můžeme z jejich prostředí vzít a implementovat v našem regionu, jde o přenos tzv. „best practises“.

Alfou a omegou je spolupráce. S jakými institucemi je Plzeň prostřednictvím Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje v kontaktu?

Jak už jsem zmínil, partnerem je nám v této aktivitě R-Tech GmbH, organizace zřízená městem Regensburg, která provozuje inovační a start-up centrum TechBase. R-Tech podporuje technologicky orientované společnosti, nabízí příležitosti pro networking v oblasti podnikání a vědy a podporuje rozvoj a expanzi technologických sítí v Regensburgu a Horní Falci. Tato organizace se skládá z dalších subjektů, kromě již zmíněné TechBase, ji tvoří i DGO, Digitale Gründerinitiative Oberpfalz, která buduje digitální start-up komunitu v celé Horní Falci, nebo  Klastr mobilita a logistika. Jejich ekosystém, tvořený subjekty, které jsou zapojeny do podpory podnikání a tvorby klastrů, je ale mnohem širší.

Image
twinning

V jaké fázi se spolupráce nachází?

Na začátku letošního roku proběhla dvě online setkání, v rámci kterých jsme měli možnost představit zástupcům R-Tech naše aktivity a členy, jež se podílejí na podpoře a tvorbě inovačního ekosystému v Plzeňském kraji. Lenka Palánová z BIC Plzeň představila inkubační program, který zaštiťuje právě Podnikatelské a inovační centrum Plzeň.  Sdíleli jsme naše marketingové strategie, které vznikají a jsou uplatňovány v rámci Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje. Konzultant RRA PK Jan Naxera představil oborové inovační platformy, Kateřina Podaná představila aktivity Klastru mechatronika a Tomáš Cholinský prezentoval činnosti organizace SIT Port. Následovaly dvě osobní návštěvy, jejichž cílem bylo získat bližší představu o struktuře ekosystému v Regensburgu a získat první doporučení, která bychom mohli implementovat v našem regionu. Kromě výše zmíněných subjektů se návštěv zúčastnilo také Biomedicínské centrum a výzkumná organizace COMTES FHT a.s. Všichni účastníci byli vybíráni s důrazem na to, aby měli v Německu partnera, se kterým mohou sdílet zkušenosti.

Čím se můžeme inspirovat v zahraničí a v čem se zlepšit?

V Regensburgu mají vše hezky propracované, perfektně spolupracují. Jejich prostředí je tak komplexní, že postihuje všechny aspekty podpory klastrů i podnikání. Všichni jsme se shodli, že by jednotlivé subjekty v Plzeňském kraji měly více spolupracovat a komunikovat. R-tech pod sebe v Regensburgu vtáhl vše, u nás jsou subjekty více nezávislé, chybí mi tu provázanost napříč jednotlivými subjekty. Často se stává, že se akce pořádané v rámci našeho regionu kryjí nebo jsou vybírána velmi podobná témata. Bylo by účelnější některé akce pořádat společně nebo lépe plánovat jejich termíny. Rozdíl je také ve fungování klastrů. V Německu mezi sebou více sdílejí know-how, nebojí se otevřít ostatním firmám, je pro ně přirozenější spolupracovat, sdílet zkušenosti. Věří, že je to posune dál i přes to, že je sdílí s konkurencí.

Image
twinning

Máme našim sousedům co nabídnout i my?

My se přirozeně díváme na Bavorsko jako na bohatší region, který je napřed. V Regensburgu se zase inspirují například v Mnichově nebo USA. Nemám pocit, že jsou v Regensburgu o tolik dál. Děláme podobné aktivity, jen výrazně kratší dobu. Rozdíl je tedy v mnohaletých zkušenostech a částečně také v rozpočtu, který mají vyhrazený na dané aktivity. Je také potřeba chápat rozdílnou mentalitu a uvědomit si, že je možné přenést do našeho prostředí jen některé prvky.

Jako problém vnímám, že některé klastry v našich podmínkách nemají dostatečnou personální kapacitu a mohou svým členům poskytovat jen omezené spektrum služeb. Proto je důležité zaměřit podporu také na vybudování personální kapacity pro facilitaci klastrů. Rozdíl lze spatřovat také v tom, že české firmy zatím nejsou zvyklé příliš sdílet informace s ostatními firmami a je proto složitější vytvářet klastry a rozvíjet v nich spolupráci jednotlivých členů. V Německu je spolupráce firem více rozvinutá a je brána jako něco samozřejmého. Další přidanou hodnotou pro firmy v německých klastrech je snazší propojení s univerzitami a start-upy, které jsou součástí inkubačního programu.  

Uskutečnila se dvě setkání, jak zatím spolupráci hodnotíte a jak ji vidíte do budoucna?

Spolupráci hodnotím zatím velice kladně. Zástupci R-Tech projevili velkou snahu spolupracovat a podělit se o své zkušenosti. Ještě nás čekají dvě návštěvy, ale již teď máme několik zajímavých témat, která bychom rádi více rozpracovali a realizovali v následujících letech. V první fázi bychom se pravděpodobně soustředili na méně náročně aktivity jako je lepší koordinace akcí zapojených subjektů v Plzeňském kraji nebo pořádání společných akcí s R-Tech. Pokud se tyto činnosti osvědčí, můžeme se v budoucnu zaměřit například na vybudování přeshraničního inkubátoru.

Twinnnig je součástí projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje II. V rámci projektu mají proběhnout celkem čtyři návštěvy v R-Tech a jedna návštěva zástupců R-Tech v našem regionu. Na závěr této aktivity vznikne dokument, tzv. Design Option Paper, který bude obsahovat poznatky a doporučení získané při výše zmíněných setkáních. Na základě těchto informací bude stanoven další postup pro rozvíjení inovačního ekosystému a přeshraniční spolupráce.