TechTower už „objevily“ inovativní firmy i coworkeři

Industriální prostor v plzeňské čtvrti Slovany, v němž původně sídlil pivovar Světovar, se v posledních několika letech proměňoval v supermoderní technologický park, který v Česku nemá srovnání. TechTower funguje od února. Rodí se v něm budoucnost a kupa nových nápadů, nebo je ještě co ladit? To prozradil Kristián Cholinský, projektový manažer SIT Portu, který právě v TechToweru našel nové útočiště: „TechTower je prostředí, které pulzuje inspirací, a toho zkrátka chcete být součástí“.
Výzkum a vývoj
Podnikání

Jaké zatím máte ohlasy na TechTower ze strany firem a ze strany jednotlivců, kteří obývají kanceláře a coworking?

Vypadá to, že coworkeři i nájemci kanceláří si to u nás za ty první tři měsíce už stihli oblíbit. Už teď se mezi sebou propojují na našich networkingových akcích, nebo tu pořádají svoje vlastní setkání. Od coworkerů slyšíme spousty chvály na množství zajímavých vzdělávacích eventů (workshopy, komunitní akce, přednášky,…), které tu pořádáme, a na kterých je často potkáváme, no a samozřejmě ještě na kávu zdarma. :D   

Image
Cholinský Kristián, SIT Port

Nějaké firmy jste museli, s ohledem na to, že musí vykazovat prvky inovativnosti, odmítat, je to tak?

Ano, je to přesně tak. Přesto, že o kanceláře byl opravdu velký zájem, museli jsme určitě odmítnout minimálně polovinu zájemců, kteří nesplňovali požadavky na přesah do inovativní činnosti, na které je grant od Evropské unie založen.

Jaké firmy u vás v tuto chvíli najdeme?

Firem je tu opravdu mnoho, já bych určitě vypíchl společnost Škoda Digital, která se v TechToweru zaměřuje na vytvoření autonomního depa pro veřejnou dopravu, CIE group – ti jsou velkými průkopníky v oblasti virtuální reality, společnost Luxonis se svými hloubkovými kamerami, nebo TData, kteří spolu se SIT Portem v TechToweru organizují i IoT Akademii, ve které vzniklo už spoustu zajímavých startupů – třeba chytrá překážka nebo inteligentní kryt pro 3D tiskárny.

Mohli byste prozradit, jaká je obsazenost kanceláří a kolik volných míst máte v coworkingu?

Kanceláře máme zaplněny zhruba z 85 %, stále si tu držíme pár volných kanceláří, kdyby se sem chtěla přestěhovat centrála společnosti Apple nebo Tesla=)V Coworku je to trošku složitější, máme tam 50 míst a zhruba 70 aktivních členství=) Coworkeři ale nechodí pravidelně každý den, takže se tam vždy nějaké místo najde a shodli jsme se, že celkovou kapacitu zastavíme na 100 aktivních členstvích.

Dělali jste si nějaký průzkum, jaká je po kancelářích a sdílených kancelářích v Plzni poptávka?

Samozřejmě jsme si dělali menší průzkum, ale spíše ke coworkingovým prostorům. Nad kancelářemi jsme přemýšleli tak, že projekt TechTower je natolik unikátní, že nebojujeme s žádnou přímou konkurencí, protože společnosti chtějí být v TechToweru kvůli inovativním ekosystému, prostředí, celé budově a možná i trochu prestiži. Spíše jsme si tedy hledali společnosti, které by nám do ekosystému seděly, a které bychom zde chtěli. Co se týče coworků, v Plzni jich pár je, ale opět, naše pozice je natolik odlišná, že s ostatními coworky bojovat nemusíme, a ani nechceme. Každý potenciální coworker ví, co nabízíme my i další coworky a vybere si zkrátka to, co mu nejvíce sedí.

 

Jak prostory hodnotí běžní návštěvníci, kteří navštěvují tematické akce a konference?

Zatím dostáváme v podstatě jen pozitivní feedback a často se nám stává, že nejprve přijde návštěvník na nějakou akci, následně si u nás zaplatí členství v coworku, nebo nám píše, zda by si mohl pronajmout technologickou dílnu. Je to prostředí, které pulzuje inspirací, a toho zkrátka chcete být součástí.

Je v tuto chvíli TechTower, pokud nebudeme počítat další budovy, které čekají na využití, hotový?

Ano, v areálu už probíhá jen pár drobných dodělávek. Vychytáváme drobnosti, které se objevují až během provozu.

Jak je to s nápadem na „přestavbu“ sousední budovy, z níž by měl být polygon?

Rekonstrukce sousední budovy a její využití jako testovacího polygonu na drony je naším velkým snem. V TechToweru již máme 10 m hlubokou vodní nádrž na testování podvodních robotů a dronů. Takovou nikde jinde v České republice nenajdete. Bylo by proto skvělé, kdyby zde testovací zázemí našli i suchozemští roboti a drony 😊 Kdy by k realizaci mělo dojít a pokud vůbec, je ale ve hvězdách.  

Image
Techtower
Image
Cholinský Kristián, SIT Port

Už jste stihli otestovat multifunkční sál, je to tak? Co všechno se tam už konalo  za akce a jaké další využití prostor snese?

Ano, museli jsme se přesvědčit, že je opravdu multifunkční a zatím to tak vypadá. Konalo se v něm už všechno možné od přednášek, přes velkolepou konferenci – Technika Futura, až k závodům autíček na vodíkový pohon a na začátku června otestuje sál technologický festival Inovujeme Plzeň.

Jedním z nejkrásnějších prostorů v TechTower je patrně SeedUp Space, ze kterého je vidět celá Plzeň i vrcholky za hranicemi. Jak je tento prostor využíván?
Přesně jak říkáte, tento prostor vnímáme i my jako takové srdce TechToweru. Nejčastěji je využíván členy komunity TechToweru pro schůzky s investory a obchodními partnery u dobré kávy a zákusku a na menší přednášky a networkingové eventy. Občas vídáme členy komunity opalovat se na krásné terase=)

 

 

Mohu si jako člověk z ulice přijít kutit do prototypové dílny, kde se nápady mění ve skutečnost?

Prototypová dílna je určena zejména studentům středních a vysokých škol. Poskytováním prostor chceme podpořit hlavně mladé nadějné inovátory k nastartování jejich projektu bez velkých počátečních investicí do technologií. Vždy se snažíme ale vycházet vstříc i zájemcům, kteří si třeba potřebují něco jen jednorázově vytisknout. Dílna je navíc zdarma přístupná všem členům coworku.

Jak vlastně vypadalo stěhování SIT Portu? Už si vaši klienti zvykli, že jste jinde? Jak jste s prostorem spokojení?

Stěhování šlo překvapivě v pohodě. Troufnu si říci, že všichni si už zvykli hlavně proto, že přesun jsme komunikovali opravdu dlouho dopředu a všichni členové komunity se už dlouho těšili, že za námi budou nově chodit právě do TechToweru. My jsme s prostorem maximálně spokojeni a myslíme, že už to bude jen lepší.

Proměnila se s přesunem i vaše komunita?

Spíše bych řekl, že narostla o spoustu dalších zajímavých lidí z mnoha různých oborů. Ať už jde o zkušené matadory sedící v kancelářích, nebo digitální nomády z coworku. Když k tomu přidáte mladé nadšence a studenty, kteří doteď tvořili největší část naší komunity, dohromady dostanete opravdu zajímavou komunitu, plnou nadšení a zápalu pro věc, ale i dlouholetými zkušenostmi s byznysem. Všichni tito lidé se teď na našich společných akcích propojují a inspirují navzájem.

V areálu je k dispozici také školka, je to tak? Kdo všechno ji může využívat?

Je to tak, v přízemí zrekonstruované vily se nachází školka, která je odloučeným pracovištěm 38. mateřské školy v Plzni, platí pro ni tedy stejná pravidla jako pro ostatní školky na Slovanech.

Co všechno ještě máte v plánu?

Co se týče TechToweru, plánů je teď opravdu hodně. Máme hodně zajímavé, ale tajné plány pro 7. patro TechToweru. Na těch teď usilovně pracujeme. Nyní je v těchto prostorech galerie, ve které vystavujeme archivní snímky poskytnuté Archivem Plzeňského Prazdroje. Určitě budeme dále pokračovat s IoT Akademií, během které už vznikla spousta zajímavých projektů a rádi bychom v listopadu uspořádali druhé kolo e-sportového turnaje, do kterého se minulý rok přihlásilo více než 220 lidí. Věříme, že letos v prostorech TechToweru bude mít turnaj ještě větší šťávu.

Jaké další akce vás čekají?

Nejblíže před námi je festival Inovujeme Plzeň, který bude probíhat 2. a 3. června. Je to takový vrchol naší sezóny, a proto mu teď věnujeme nejvíce pozornosti. Představí se na něm opravdu velké množství zajímavých společností a spíkrů, kteří budou prezentovat své dosavadní zkušenosti ze světa byznysu. Bude tu například Jaroslav Beck, zakladatel dnes už nejúspěšnější hry pro virtuální realitu – Beat Saber, nebo Horst Burbulla, který za svoji práci s kamerovými jeřáby získal dokonce Oscara. No a z dalších velkých akcí všechny můžu pozvat například na hackathon se Švýcarskou ambasádou na konci června nebo na příměstský tábor s tématem chytré bydlení, kde si děti budou moci navrhnout a postavit vlastní chytrý dům snů. Dalších vrcholem tohoto roku - na který se já osobně moc těším - bude 2. ročník podzimního marketingového hackathonu. První ročník byl opravdu povedený, takže dvojku bych určitě doporučil všem nadšencům do marketingu z jakýchkoliv pozic a úrovní marketingových dovedností.  

Na co jsem se nezeptala, ale bylo by fajn zmínit?

Možná bych ještě zmínil bohatou historii budovy TechToweru. Původně se totiž jednalo o nejmodernější pivovar Rakouska-Uherska, ze kterého se již po 20 letech fungování staly sklady Plzeňského Prazdroje a po 2. světové válce dokonce opravna tanků. Po detailech z historie budovy pátráme s panem architektem Pavlem Domanickým, a jakmile budeme mít ucelený obrázek, převedeme ho do historického průvodce TechTowerem.