Techmania Science Center

180 lidí v týmu
založeno 2006
Plzeň, Plzeňský kraj, ČR

 

Projekt Techmania Science Center se začal realizovat v roce 2008. Od té doby byly díky němu revitalizovány dvě nevyužívané historické haly Škodových závodů, které se proměnily v moderní centrum popularizace vědy a poznání a v jediné 3D planetárium v České republice.

U zrodu Techmania Science Centra stála Škoda Investment, a. s. a Západočeská univerzita. Z jejich iniciativy se do Česka dostal ve světě tehdy již běžný a oblíbený typ neformálního vzdělávání a chytré volnočasové zábavy pro celou rodinu. Kombinací zahraničních zkušeností a vlastní invence vzniklo místo, kde na děti i dospělé čeká vzdělávání metodou hands-on, tedy vlastníma rukama, na vlastní oči, na vlastní kůži, vlastním prožitkem.

Vedle toho zde mají návštěvníci možnost podívat se do hlubin vesmíru, na jiné planety či do nitra vlastního těla díky 3D projekcím na kulovou plochu v planetáriu, 3D filmům ve 3D Cinema nebo unikátním projekcím na vnější kulovou plochu Science On a Sphere.

Projekce ve 3D planetáriu má jedno z nejjemnějších rozlišení ve 3D na světě. Během promítání diváci mohou navštívit až 140 000 hvězd, zhlédnout věrný model naší Galaxie stejně jako desítky mlhovin i samotnou strukturu vesmíru. Kromě toho se mohou proletět základním kamenem života, DNA, nebo porovnat atomovou strukturu uhlíku ve formě grafitu a diamantu. To vše v unikátní kupoli o vnitřním průměru 14 metrů. Sofistikovanou promítací 3D technologií od společnosti Sky-Skan disponují v současné době pouze 3 evropská science centra.

Technologie Science On a Sphere je unikátní: na celém světě je podobných sálů jen něco málo přes sto. Jedná se o projekci na kulovou plochu, která má průměr 1,7 m a využívá data od amerického Národního úřadu pro výzkum atmosféry a oceánů, NOAA. Díky nim vznikají komponované pořady, které zapadají do školních vzdělávacích programů pro dané ročníky.

3D Cinema promítá filmy na plátno o rozměrech 5,5 x 2,94 m laserovým projektorem s rozlišením 4K (4096 px x 2160 px) a jasem 12 000 lm. Filmy doprovází zvuk v kvalitě 5.1 Surround sound.

 

Smart Akcelerátor Plzeňského kraje CZ.02.2.69/0.0/0.0/15_004/0003807