Projekt Academic Career ho přivedl do Plzně natrvalo

Akademický pracovník doc. Ing. Vitalii Yanovych, DrSc. se přihlásil do výměnného projektu Academic Career in Pilsen a už tu zůstal. Ze své domovské univerzity ve městě Vinnitsja na Ukrajině se přesunul na Fakultu strojní Západočeské univerzity v Plzni, kde se na katedře energetických strojů a zařízení věnuje výzkumu turbulentního proudění. Proč si vybral právě Západočeskou univerzitu v Plzni a jak se mu a jeho rodině v Plzni líbí?

Projekt Academic Career in Pilsen přivádí od roku 2019 na plzeňské vysoké školy, Lékařskou fakultu UK a Západočeskou univerzitu (ZČU), akademiky a výzkumné pracovníky ze světa. Vy jste jedním z nich, jak jste se o projektu dozvěděl?

V roce 2018 jsem jako účastník projektu Mobilita 3.0 přišel na ZČU na Fakultu strojní . O projektu Academic Career in Pilsen jsem se dozvěděl od svých kolegů z Íránu, kteří byli také účastníky projektu "Mobility 3.0", ale na jiné fakultě. Rozhodl jsem se to zkusit, přihlásil jsem se a moje kandidatura byla schválena.

Čím vás zaujala právě Západočeská univerzita v Plzni?

Plzeň je opravdu nádherné místo v srdci Evropy. V první řadě mě Západočeská univerzita zaujala svou výzkumnou základnou, která zahrnuje nejrůznější vědecké laboratoře vedené předními světovými vědci. Univerzita disponuje výkonnými výzkumnými centry, která zajišťují stálé spojení mezi vědou a průmyslem, což je pro skutečnou aplikaci výsledků experimentálního výzkumu nesmírně důležité. To je skutečně sen mnoha výzkumníků. Ne všechny univerzity na světě mají takové možnosti. To vše bylo opravdu silným podnětem k tomu, abych si pro další rozvoj své vědecké kariéry vybral právě Západočeskou univerzitu v Plzni.

Čemu přesně se věnujete? Můžete popsat výzkum, na kterém se podílíte?

K dnešnímu dni jsem zapojen do několika projektů. Hlavním účelem je studovat vliv tvaru lopatek na vývoj turbulentního proudění. Tato problematika je v mnoha odvětvích více než aktuální. Například ve větrné energetice, kde vysoká úroveň turbulence přispívá k výskytu nežádoucích vibrací konstrukce větrné turbíny a zvýšeného hluku lopatek. Tyto negativní jevy výrazně snižují použitelnost větrných turbín.

Na své domovské univerzitě byste se tomuto výzkumu věnovat nemohl?

Faktem je, že na své domovské univerzitě jsem se zabýval trochu jiným tématem, a to vývojem vibračních strojů a studiu jejich vlivu na technologické procesy výroby potravin. Stojí za zmínku, že v některých procesech hraje klíčovou roli fenomén turbulence. Například v procesu vibračního míchání kapalin. Tento proces vzniká v důsledku aktivní turbulence kapalných složek. To je opravdu velmi zajímavý a zároveň náročný proces, který nelze kvalitativně prozkoumat bez přítomnosti přesného měřícího zařízení.

Velmi rád proto pracuji ve výzkumné laboratoři Katedry energetických strojů a zařízení, která má ve svém fondu pokročilé měřicí zařízení pro studium turbulentního proudění. Jedná se zejména o metodu žhaveného drátku (CTA), Dopplerovskou laserovou anemometrii (LDA) a metodu rovinné laserové anemometrie (PIV) a také o nejmodernější systémy měření tlaku. Kromě toho má katedra k dispozici experimentální model spalovací turbíny a několik aerodynamických tunelů, které umožňují studovat různé aerodynamické jevy. Za zmínku také stojí bezkontaktní optický snímací systém, který umožňuje přesně sledovat dynamiku pohybu a identifikovat povrchové charakteristiky jakéhokoli předmětu.

Cílem projektu je mj. i výměna zkušeností z mezinárodních týmů. Prozradil byste, jaké máte zkušenosti ze své alma mater?

Na své univerzitě Vinnycká národní agrární univerzita (VNAU) jsem pracoval jako vedoucí katedry procesů a aparátů zpracování a výroby potravin. Byl jsem také vědeckým tajemníkem odborné vědecké rady pro obhajoby disertačních prací. Chci poznamenat, že VNAU je opravdu skvělá univerzita. Dlužím jí hodně. To je místo, kde jsem vyrůstal nejen jako student, ale i jako vědec.

Jaké to bylo přijet do zcela jiné země?

Především bych chtěl poděkovat profesoru Václavu Urubovi. Opravdu hrál v mém životě klíčovou roli. Je to nejen úžasný člověk, ale také talentovaný vědec. Když jsem v roce 2018 přijel do České republiky, abych se zapojil do projektu Mobilita 3.0, stal se mým mentorem. Spolupráce s ním a s dalšími kolegy z katedry opravdu zvýšila mou vědeckou úroveň. Rád bych poznamenal, že na mě příjemně zapůsobila i komplexní podpora vedení katedry, ZČU má opravdu velmi silný tým profesionálů, kteří se ochotně snaží vyřešit jakýkoliv problém. Je jasné, že je jich mnoho, zvlášť když přijedete do jiné země. Ale přátelská atmosféra zaměstnanců univerzity mi opravdu ulehčila adaptační období v Čechách.

V Plzni jste díky projektu Academic Career působil už v roce 2019. Po návratu na rodnou Ukrajiny jste zamířil opět do Plzně, kde jste nakonec s celou rodinou zůstal. Jak se to stalo?

Jak jsem řekl, moje výzkumná práce na ZČU začala projektem "Mobility 3.0". Poté jsem nevěděl, zda mohu zůstat a pokračovat v práci na ZČU či nikoli. Projekt " Academic Career in Pilsen " pro mě byl klíčovým milníkem při definování mých budoucích plánů. V průběhu tohoto projektu jsme se s rodinou rozhodli zůstat v České republice natrvalo.

Je zřejmé, že toto rozhodnutí nebylo snadné realizovat, protože proces stěhování do jiné země je velmi komplikovaný. Jedná se o obrovské množství různých papírů a povolení. Zejména pro nezletilé dítě – mou dceru. Navíc začala epidemie koronaviru. Proto byla většina vládních agentur na Ukrajině v karanténě. To vše výrazně zdrželo stěhování mé rodiny. V Česku jsem strávil skoro dva roky bez rodiny.

Klíčová byla pomoc vedení Fakulty strojní. Díky němu je moje rodina se mnou. Fakulta mi dala možnost bydlet v univerzitním bytě. To byla opravdu velká podpora, protože bydlení bylo jednou z hlavních podmínek pro udělení víz pro mou rodinu. Kromě toho mi fakulta poskytla neocenitelnou pomoc při konzultacích a přípravě vízových dokumentů k předložení na českém velvyslanectví na Ukrajině.

Bylo pro vás a vaši rodinu těžké opustit váš domov a přestěhovat se tak daleko? Jak se jim v Plzni líbí?

Nejdůležitější pro rodinu je být spolu. Takže jsme moc rádi, že jsme zase spolu. Budoucnost naší rodiny skutečně vidíme v České republice. Naše rodné město Vinnycja je navíc trochu podobné Plzni, i proto se tu cítíme velmi příjemně. Za zmínku stojí, že moje dcera už letos šla do první třídy. Mezitím moje žena našla skvělou práci. Vše toto opravdu inspiruje a dává víru v dobrou budoucnost.

Za dobu svého působení na ZČU jste se stihl podílet na 18 vědeckých článcích…

To jsou společné výsledky plodné práce celého výzkumného týmu. Jsem opravdu rád, že mohu být součástí našeho výzkumného týmu a podílet se na společném výzkumu.

Image
Yanovych