PechaKucha Night Science III přilákala více než 300 návštěvníků

V pátek 11. října se v Techmania Science Center uskutečnila již třetí PechaKucha Night Plzeň zasvěcená vědě a inovacím! I tentokrát jsme byli svědky desítky inspirativních vystoupení 11 spíkrů (měli jsme dvojici), ale také vědecké show a vědeckého buskingu v režii týmu Techmanie. Kdo z prezentujících se představil a co vše bylo na programu?
Výzkum a vývoj
Místo pro život

Brány Techmania Science Center se otevřely již v 18 hodin, kdy začínal doprovodný program. Návštěvníci mohli během večera zažít, jak funguje parní stroj ze Škodových závodů i Teslův transformátor, který patří k expozičním novinkám plzeňského science centra. Tým Techmanie jen pro tento večer přestavil expoziční prostor, který speciálně nasvítil, aby umocnil jedinečnou atmosféru večera. Uprostřed budovy také roztočil ohnivé tornádo.

Ještě před zahájením večera průvodce a edutainer Lukáš Houška zájemce provedl planetáriem, které vzniklo rekonstrukcí památkově chráněného továrního objektu. Samotná budova, v níž můžeme obdivovat moderní techniku, je malým technickým pokladem, který byl postaven díky neobvyklé inovaci. Stavba z počátku 20. století, která původně sloužila jako jídelna pro zaměstnance Škodovky, je první budovou v českých zemích, při jejíž stavbě byla použita tzv. Hetzerova metoda. Výmarský vynálezce Otto Hetzer vymyslel originální způsob, jak skládáním a lepením dřevěných lamel vytvořit rozměrné klenby, o něž se opře celá stavba. Použil přitom lepidlo na bázi kaseinu, tedy lepivou směs tvarohu a vápna. Po inspirativní prohlídce už moderátor večera, Josef Krebs, rozehříval podium pro jedenáct inspirativní spíkrů. Na pódiu ale nejprve přivítal prvního náměstka hejtmana Plzeňského kraje pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petra Vanku a ředitele Techmanie  Jiřího Královce.

Image
PechaKucha 3

Jako první se představil Pavel Novotný, který se v SentiSquare specializuje na integraci nástrojů AI do prostředí zákazníka s cílem automatizovat a analyzovat nestrukturovaná data. SentiSquare vzniklo v roce 2014 jako univerzitní spin-off se zaměřením na nejmodernější zpracování přirozeného jazyka (NLP) pro byznys sektor, jehož cílem je vyvíjet a dodávat nejefektivnější produkty založené na NLP a umožnit tak zákazníkům analyzovat texty a vytvářet služby, které jsou na NLP založené. Technologie SentiSquare dokáže analyzovat hovory, SMS, zpětnou vazbu nebo automatizovat e-maily. 

Druhou prezentující byla zkušená výzkumnice Šárka Houdková. V odvětví povrchového inženýrství se již přes dvacet let specializuje na oblast aplikovaného výzkumu a vývoje technologií žárového nástřiku ve Výzkumném a zkušebním ústavu Plzeň, s.r.o., kde v současné době působí na pozici vědecké ředitelky. Vedle toho působí i v několika odborných organizacích - od roku 2017 vykonává funkci viceprezidentky mezinárodní organizace ETSA, kterou od roku 2012 za Česko zastupuje. Od roku 2022 je také členkou Výzkumné rady TAČR. Spolu s manželi Zetkovými - dalšími vystupujícími na této PechaKucha Night - a dalšími kolegy je spoludržitelkou patentu za způsob výroby komponenty s povrchovým povlakem.

Sociologie, antropologie, moderní technologie, lidská mysl, vizionářství, moderní vzdělávání - to jsou oblasti a témata, které Miloše Kačera, třetího spíkra večera, baví a zajímají už od jeho dvaceti let. XR technologie a umělá inteligence jsou jeho srdeční záležitostí a moderní témata a technologie se v rámci profese snaží vnášet nejen do školství. Nejen o tom hovořil spoluzakladatel společnosti Immersive Technologies ve své prezentaci 20x20.

Středoškolačka Anna Krebsová bezesporu patří k nejnadanějším mladým talentům v Plzni, což dokázala i na této PechaKucha Night, kterou bez přehánění ovládla. Je skvělou řečnicí, stejně jako její bratr a moderátor večera Josef! Anna spolu se svým pětičlenným týmem a jejich vesmírným projektem LASAR uspěla v prestižní soutěži Conrad Challenge americké NASA s nápadem, jak restartovat družice, které spolu přestaly komunikovat. Jejich řešení má své praktické uplatnění, systém by navíc dokázal aktivně vyhledávat a likvidovat vesmírný odpad. Jako jediný tým LASAR vyhrál dvě ceny za tří možných, a to ocenění odborné poroty i široké veřejnosti. LASAR se navíc rozšířil o další členy a pracuje na dalších projektech. Tleskáme!

Než se stal akademickým a vědecko-výzkumným pracovníkem na ZČU, pracoval Miroslav Holeček jako samostatný výzkumný a vývojový pracovník pro Škoda Plzeň. Od roku 2007 sedm let působil jako ředitel výzkumného centra NTC a dalších osm byl rektorem na ZČU v Plzni. Říká, že to nejlepší, co mu funkce rektora přinesla, je množství skvělých a zajímavých lidí, se kterými měl příležitost se za své funkční období setkat a na kterých stojí dobré jméno univerzity, byť nejsou jejich jména i činnost veřejnosti známá. I během svého působení na pozici rektora nepřestal vyučovat, a to hlavně předměty zaměřené na termodynamiku.

Miroslav Holeček se představil jako pátý spíkr a uzavřel tak první polovinu večera. Během pauzy se na jevišti odehrála vědecká show Kristýny Nové, vedoucí programového oddělení Techmania Science Center. Kristýna se nebála zapálit bankovku a předvést neobvyklé využití zapalovače. Do dalšího experimentu zapojila dobrovolníka z publika, kterému doslova hořely dlaně, a svou show zakončila podpalováním hořčíku a využitím suchého ledu. Poté už pódium patřilo další pětici spíkrů. 

Druhou polovinu večera zahájili manželé Zetkovi. V loňském roce výzkumníci a výzkumnice ze ZČU v Plzni patentovali celkem 14 inovací a originálních objevů. Nejvíce z nich mají na svém kontě právě manželé Miroslav a Ivana Zetkovi, kteří se věnují technologiím obrábění a kovové aditivní výroby. Jedním z takových projektů je odlehčená fréza přezdívaná kraken. Fréza je vyrobená pomocí 3D tisku z nástrojové oceli, tím došlo ke snížení spotřeby materiálu o více jak 50 procent oproti tradiční výrobě. 

IT profesionál s více než desetiletými zkušenostmi v oblasti Data Science, umělé inteligence a startupového prostředí Stanislav Kuznetsov od roku 2013 působí na Fakultě informačních technologií ČVUT, kde se zaměřuje na vývoj pokročilých doporučovacích systémů a AI technologií. Specializuje se na integraci umělé inteligence do produktů a služeb, zpracování velkých dat a tvorbu datových toků. V rámci své kariéry pracoval na projektech zahrnujících chatboty, datové sklady a optimalizaci výrobních procesů. Jeho nejúspěšnějším projektem je vývoj platformy Experts.ai, která využívá AI pro automatizaci analýzy dat a personalizaci obsahu.

Absolvent Mikulášského gymnázia v Plzni Jakub Štěpánek je další mladý talent, který se představil na PechaKucha Night Plzeň Science III. Jakub v loňském roce úspěšně zakončil studium oboru Vodíkové a membránové technologie na VŠCHT Praha. V současnosti vede chemický kroužek ve Středisku volného času RADOVÁNEK a organizuje různorodé tábory pro nadané studenty včetně Letních odborných kempů Plzeňského kraje. I přes svůj nízký věk je velmi úspěšným popularizátorem chemie. Spolupracuje například na projektech s nadací ORLEN Unipetrol a letos již potřetí realizoval velkou chemickou show pro Veletrh vědy. Než odmaturoval, působil v Techmania Science Center jako showman a edutainer, nyní se už druhý rok angažuje v projektu GoHigher, který vznikl v rámci projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje. V GoHigher rozvíjí myšlenku podpory aktivních talentovaných studentů a už teď boří tabulky predikovaných výstupů.

Karel Jedlička je expert na geomatiku a goinformatiku a také spoluzakladatel startupu RoadTwin s.r.o., který si klade za cíl vylepšovat dopravní situaci ve městech s ohledem na jednotlivce. Díky jeho řešení si zástupci měst či regionů velmi rychle sami spočítají dopad plánovaných dopravních zásahů jako je například vliv uzavírky nebo nově vybudované silnice na okolní dopravu, ovzduší či hlukové znečištění.

Jako poslední se představila inženýrka a datová vědkyně Markéta Jedličková. Její profesní cesta vedla od práce s dětmi v Centru Robotiky přes vývoj kompletního SW po nabíjecí stanici nebo práci na konceptu bateriového dvojčete pro Porsche Taycan. V současnosti pracuje na pozici AI & Data Scientist ve startupu CRUXO. Markéta Jedličková se také aktivně podílí na organizaci TEDx konferencí. Spolu se svým týmem vytváří program plný inspirativních myšlenek a inovativních nápadů.

 

Večera se zúčastnily více než tři stovky návštěvníků včetně několik desítek lidí z organizačního týmu všech zúčastněných subjektů. Tímto moc děkujeme za organizaci týmu PechaKucha Night Plzeň a Techmania Science Center, spíkrům za jejich práci, inspiraci a odvahu vystoupit i celé řadě lidí, bez nichž by se večer neuskutečnil. Inovační ekosystém Plzeňského kraje se opět hezky propojil, kontakty byly navázány, spolupráce prohloubeny, a tak to má za nás být!

Pořadateli události byly Plzeňský kraj / Get Smart, Techmania Science Center a spolek k světu., který tímto završil svoji poslední PechaKucha Night Plzeň a předal žezlo novému organizačnímu týmu.

 

Foto: Tomáš Liška