PechaKucha Night Plzeň vol. 39 byla zasvěcená vědě!

Inspirativní večery PechaKucha Night Plzeň již deset let představují publiku ty nejzajímavější a nejinspirativnější osobnosti převážně z oblasti architektury, designu a umění, ale také z řad filantropů, novinářů nebo vědců. Právě vědě a výzkumu byla věnovaná celá PechaKucha Night Plzeň s pořadovým číslem 39, která i tentokrát inspirativní přednášející představila v zajímavém objektu.
Výzkum a vývoj
Image
PechaKucha

Devětatřicátá PechaKucha Night Plzeň se konala v pátek 11. listopadu v překrásném Pavlovově pavilonu, který byl v roce 1994 prohlášen nemovitou kulturní památkou. Nekonala se zde náhodou, právě v pozoruhodné budově postavené v letech 1923-1924 podle návrhu Hanuše Zápala, donedávna sídlila Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy. Ta přesně dva dny před konáním inspirativního večera [peča kuča] slavnostně zahájila provoz v novém kampusu u příležitosti 77. výročí založení fakulty. Na večeru věnovaném vědě však nevystoupila jen první rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. Plzeňský kraj se dlouhodobě zaměřuje na podporu vědy a výzkumu a tvorbu potřebného zázemí i programů k tomu potřebných, a tak není náhodou, že v historicky průmyslovém regionu působí celá řada inspirativních, schopných lidí, kteří mají co předat svým studentům nebo kolegům, patří k významným zaměstnavatelům nebo vědcům, o nichž je slyšet i mimo Českou republiku. 

Plzeňský kraj chce být nejen přitažlivým místem ke studiu a podnikání, ale především k životu. Místem, které dává prostor pro růst nových inovativních projektů a rozvoj talentů. Image Plzeňského kraje jako otevřeného a progresivního regionu netvoří úřad, ale výzkumné týmy, firmy, instituce a jedinci, kteří se rozhodli vyzkoušet novou cestu a inovovat. Právě na těchto hvězdách staví Plzeňský kraj svou identitu a prosperitu. Listopadová PechaKucha Night tak představila několik z těch, kteří změní svět a kteří se ve svém tvůrčím spektru protínají s Plzní. Svou práci a úspěchy představila desítka významných osobností, působících na poli medicíny, robotiky, mobility nebo informačních technologií.

 

Své projekty prezentovala nejen již zmíněná lékařka, vysokoškolská pedagožka, profesorka histologie a embryologie a také první rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková (na fotografii), která je od února 2022 rektorkou Univerzity Karlovy jako první žena v této funkci od založení univerzity. Představila se i Lucie Vištejnová z Biomedicínského centra LFP UK, jež pracuje na biologickém testování pokročilých kostních náhrad, finalista prvního ročníku Českého VŠEVĚDA František Mach z Fakulty elektrotechnické ZČU či právník Marek Görges jr., který pomáhá začínajícím startupům vyznat se v džungli zákonů. Pozvání na devětatřicátou „vědeckou“ PechKucha Night přijal také ředitel SIT Portu Tomáš Cholinský, zakladatel společnosti Amitia Milan Legát, šéfredaktor zpravodajského portálu Kosmonautix Dušan Majer nebo Daniel Georgiev, který pracuje na rozvoji unikátní technologie živé diagnostiky pomocí mikroorganismů. Téma výzkumu a inovací v našem kraji přilákalo přes 250 diváků a zaplnilo sál do posledního místa. Nebyli jste u toho? Záznam z večera najdete na tomto odkazu, níže se také můžete začíst do detailnějších medailonků jednotlivých vystupujících.

 

Image
milena králíčková
Image
Dušan Majer

Dušan Majer

1. září 2012 založil zpravodajský portál, který pravidelně informuje o aktuálním dění v Kosmonautice. Kromě článků a videí se redakce věnuje také komentování živých přenosů ze startů raketoplánů a družic. V roce 2011 vyšel první díl pořadu pro internetovou televizi Stream.cz s názvem Dobývání Vesmíru, která má více než 29 milionů zhlédnutí a v současnosti se můžete na pořady s vesmírnou tematikou podívat na MALL TV. Za svou činnost Dušan Majer několikrát obdržel cenu Akademie věd České republiky za popularizaci vědy, portál Kosmonautix se pak od roku 2018 každoročně umisťuje v desítce nejlepších zájmových webů v anketě Křišťálová lupa, na své vítězství zatím čeká.

 

Vladimíra Moulisová 

Po studiích biochemie na Univerzitě Karlově a následném doktorském studiu na Jihočeské univerzitě odjela na víc než 10 let do Skotska, odkud se vrátila v roce 2018. Od té doby pracuje v Biomedicínském centru Lékařské fakulty v Plzni. Spolu se svým týmem pracuje v Laboratoři nádorové léčby a regenerace tkáně na usnadnění produkce transplantovatelných jaterních štěpů. Za tuto práci získala v roce 2020 cenu České transplantační společnosti za Nejlepší vědeckou publikaci.

 

Image
moulisová
Image
Görges

Marek Görges

Tento mladý právník absolvoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy a zaměřuje se na právo obchodních korporací, informační technologie a správní právo. Nestará se jen o své klienty v běžné praxi, současně se také věnuje poradenství pro začínající startupy. Co všechno je nutné absolvovat, než rozjedete vlastní byznys? Marek zná všechny záludnosti začínajícího podnikání a o své znalosti se dělí například s účastníky workshopů SIT Portu.

 

Tomáš Cholinský

Jak roste nová generace inovátorů? I o tom vyprávěl Tomáš Cholinský, který pracuje ve Správě informačních technologií města Plzně. S kolegy ze SIT Port mají za úkol rozvíjet technickou komunitu mladých lidí a podporovat začínající startupy. Proč? Protože vědu a výzkum ženou vzdělaní a kreativní lidé, právě ti tvoří inovativní budoucnost. Bez nich to jednoduše nejde.

 

Image
cholinský
Image
milena králíčková

Milena Králíčková

Strakonická rodačka, lékařka, vysokoškolská pedagožka, profesorka histologie a embryologie a od února 2022 také historicky první rektorka Univerzity Karlovy. Všeobecné lékařství vystudovala v Plzni, pokračovala v doktorském studiu a v rámci postgraduálního studia získala stipendium na Harvardově univerzitě. Od roku 2011 vedla Ústav histologie a embryologie LFP UK. Za vedení projektů, které napomáhají zvýšení úspěšnosti léčby neplodnosti, obdržela v roce 2019 Cenu města Plzně. 

 

Milan Legát

Nástroj pro plánování výroby, automatická čtečka balíkových štítků nebo nástroje pro zachování kulturního dědictví, to vše má jednoho společného jmenovatele. Milan Legát je zakladatelem společnosti Amitia s.r.o., která s pomocí umělé inteligence vytváří různá řešení pro koncové využití v mnoha oborech, ať už se jedná o průmysl, vzdělávání, medicínu nebo digitalizaci dokumentů. Se svou vizí chce přispět k obrazu Plzeňského kraje jako moderního regionu známého daleko za hranicemi naší země. 

 

Image
Legát

František Mach

Člen týmu matematicko-fyzikálního modelování a výpočtů na FEL ZČU se nedávno představil ve finále prvního ročníku soutěže Český VŠEVĚD, která si klade za cíl popularizovat vědu. Se svým desetiminutovým science slamem obsadil ve finále 2. místo, během své prezentace zbořil představy publika o budoucnosti robotů. Něco podobného se mu povedlo také v Pavlově Pavilonu na PechaKucha Night Plzeň. 

 

Image
Mach ZČU FEL
Image
vištejnová

Lucie Vištejnová

Lucie ve své práci zúročuje zkušenosti ze studií na VŠCHT, na Přírodovědecké fakultě Masarykovy Univerzity v Brně i ze stáže v Londýně. Kromě výzkumu se věnuje také výstavám, v Národním technickém muzeu v Praze jsme tak mohli vidět výstavu Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně. Pro Technické muzeum v Brně připravila výstavu Až na KOST! Aktuálně se v Biomedicínském centru Lékařské fakulty v Plzni věnuje biologickému testování pokročilých kostních náhrad.

 

Jiří Hlaváček, ZF Engineering

ZF Engineering Plzeň s.r.o. (součást ZF Group) se jako vývojové centrum podílí na tvorbě produktů nové generace mobility. Pobočka začínala původně s padesátkou vývojářů. Dnes má společnost přes 800 zaměstnanců. Činnost se soustředí na pohonné ústrojí osobních i nákladních aut, stavební či zemědělské techniky a mj. také na hasičské speciály. Důležité jsou pro ZF také projekty z oblasti eMobility. Společnost ZF i osobní zkušenost z testování elektromobilů za polárním kruhem představí Jiří Hlaváček, inženýr pro kalibraci elektrických pohonů.

 

Image
Hlaváček
Image
Georgiev

Daniel Georgiev

Balancuje na hraně genetického inženýrství a matematiky. Je spoluzakladatelem technologického startupu Sampling Human, který vyvíjí diagnostickou metodu na detekci a monitoring závažných onemocnění. Jak mohou kvasinky pomoci odhalit nádorové onemocnění? Budeme díky této jedinečné metodě schopni odhalit zdravotní problém na jeho úplném počátku? O obrovském potenciálu svědčí dotace, kterou startup získal od investičního fondu i&i Biotech, jenž podporuje slibné biotechnické společnosti.