Na špici udržitelně

Plzeňský kraj navazuje na úspěšnou průmyslovou historii a dnes se soustředí zejména na rozvoj výzkumu a inovací, které pomáhají měnit region v progresivní hotspot s vynikající dostupností a vysokým životním standardem. Systematický rozvoj umožňuje Regionální inovační strategie Plzeňského kraje. Důležitým parametrem rozvoje je udržitelnost a společenská odpovědnost. Budování těchto parametrů velice dobře funguje jako konkurenční výhoda.
Podnikání

Společnost KONPLAN, která poskytuje inženýringové služby ve strojírenství, elektrotechnice a informačních technologiích naleznete v sídle, které je na míru postavené potřebám společnosti s využitím inteligentních technologií splňujících vysoké požadavky na udržitelnost. “Vůdčí myšlenkou stavby je spojení techniky, přírody, transparentnosti a flexibility. Budova je vybavená speciálními chladicími panely, které společně s dalšími prvky vzduchotechniky přispívají mimo jiné k optimální vlhkosti v budově. Jedná se o bezprůvanové chlazení, které kombinuje chlazení vzduchem a vodou a je díky tomu dvakrát účinnější. Umožňuje také rekuperaci tepla s účinností až 80 %. Je to vůbec první realizace tohoto systému v Česku,” prozradila Ing. Vendula Linková, HR manažerka společnosti KONPLAN.

Konceptem inteligentních budov se zabývá společnost OMEXOM GA Energo, která inteligentní budovy nejen využívá, ale také je individuálně plánuje a instaluje do nich chytré technologie. Inteligentní budovy umí například řídit klimatizaci a rolety nebo sčítat lidi, obecně se však využívají zejména kvůli úspoře energií. „Stále se zvyšující požadavky na efektivitu provozu a s tím spojenou optimalizaci provozních nákladů automaticky zvyšují požadavky na infrastrukturu budov,“ vysvětlil Pavel Němeček, vedoucí oblasti Smart technologie společnosti OMEXOM GA Energo.

Udržitelnost, stejně jako společenská a ekologická odpovědnost je tématem také pro mezinárodně úspěšnou firmu Aimtec, zabývající se digitalizací výroby a logistiky. Špičkové kancelářské prostory má založeny na principu „activity based office“, které nabízí zaměstnancům prostory přímo na míru různým typům práce. „Naše odpovědnost začíná už výběrem umístění – kanceláře jsou v centru města, každý tedy může do práce přijít pěšky, přijet na kole nebo pohodlně dorazit MHD,“ vysvětlil Roman Žák, předseda představenstva a jeden ze zakladatelů firmy.

Systematicky se udržitelnému rozvoji věnuje také jeden z největších zaměstnavatelů v Plzeňském kraji pivovar Plzeňský Prazdroj, který si ve své strategii vytyčil cestu k nulové uhlíkové stopě napříč celým dodavatelsko-odběratelským řetězcem, v rámci kterého podporuje partnery od pěstitelů chmele až po provozovatele restaurací.

Nejen velké společnosti hledají cestu k udržitelnému  rozvoji. FlyingLeaf, progresivní startupový projekt, nabízející služby v oblasti vývoje elektroniky, softwaru a umělé inteligence vyvinul prototyp domácího, plně automatizovaného pěstitelského robota EdenBot, který tvoří záhon s půdou, o který se stará robotická ruka se zabudovanou kamerou. Ta je řízena výpočetní jednotkou, založenou na strojovém učení a neuronových sítích. “Umělá inteligence sama vyhodnotí, kam je nejvhodnější zasadit semínko dané plodiny. Kamera sleduje, v jakém stadiu rostlina je i jestli není příliš malá nebo suchá. Zařízení měří vlhkost a kyselost půdy a podle těchto parametrů určuje, jak se o rostlinu individuálně starat," popsal svého EdenBota, který využívá jen přírodní hnojiva, Gajdušek. O projekt projevují zájem vědecko-technická centra.

Image
budova