Inteligentní výrobní systémy

Doména specializace Inteligentní výrobní systémy se pojí s pojmy inteligentní diagnostika a údržba, inteligentní řízení výroby, vestavěná inteligence, big data, neuronové sítě a strojové učení; modely, řízení, trendy, predikce s využitím AI; senzory, technologie řízení senzory.

Specializaci Inteligentní výrobní systémy můžeme vnímat jako součást průmyslu 4.0, který využívá neuronové sítě, strojové učení, virtuální a rozšířenou realitu a datovou analytiku v prediktivních systémech, a přináší také rozvoj vestavěných systémů. To vše směřuje k inteligentním provozům s cílem zajistit efektivitu a zároveň flexibilitu. Garantem této specializace je Milan Edl, děkan Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni.

Image
Milan Edl

Právě na významných aktivitách fakult Západočeské univerzity je doména inteligentní výrobní systémy postavena. Zejména na výzkumu a vývoji prováděném na Fakultě aplikovaných věd a centru NTIS (Nové technologie pro informační společnost v Plzni) a na výzkumu realizovaném na Fakultě strojní a centru RTI (Regionální technologický institut).

V regionu je silný aplikační potenciál, a to jak v podnicích navazujících na tradiční průmysl kraje, tak v nových malých a středních inovativních firmách. Jednou z nejúspěšnějších společností v regionu je Aimtec, firma založená a působící v Plzni, která se zaměřuje na digitalizaci a automatizaci dodavatelsko-odběratelského řetězce, intralogistiku a výrobu. Pro zakladatele Aimtecu Jaroslava Follprechta a Vladimíra Žáka, je digitalizace společně s automatizací pro výrobní firmy způsob, jak přežít na trhu. Všechny automatizační technologie v Aimtecu integrují, pomáhají je digitálně propojovat s okolním světem a mezi sebou. Aby automatizace byla skutečně co nejlépe využita, neobejde se bez integrace a digitalizace. Své služby Aimtec prodává po celém světě včetně Afriky, Číny, Mexika či USA. Úspěšně své projekty ale implementoval i do firmy IAC v závodu v Přešticích nebo společnosti Eissmann v Boru u Tachova.

Image
IVS

Využíváním nových technologií v oblasti digitalizace, umělé inteligence či práce s velkými daty firmy zvyšují svoji efektivitu, přichází s novými produkty a posilují svoji konkurenceschopnost. Pro podporu digitálních kompetencí v malých a středních podnicích vzniklo konsorcium DIH-Hive za účasti organizací v Plzeňského a Karlovarského kraje. Jedná se o tzv. digitální inovační huby (DIH), kontaktní místa, která pomáhají společnostem stát se konkurenceschopnějšími s ohledem na jejich obchodní či výrobní procesy, produkty nebo služby využívající digitální technologie. DIHy jsou založeny na technologické infrastruktuře a poskytují přístup k nejnovějším znalostem, zkušenostem a technologiím, pro podporu svých zákazníků ve formě pilotování, testování a experimentování s digitálními inovacemi. Tyto digitální inovační huby poskytují konzultační podporu pro implementaci těchto inovací. V jádru plzeňského „HIVE“ stojí Západočeská univerzita v čele s výzkumnými centry, na kterou jsou navázány další rozvojové organizace nebo soukromé subjekty. Toto konsorcium je tak schopné pokrýt aktivity od návrhů, testování, ověřování konceptů a hypotéz až po realizaci záměrů a jejich finanční podporu. Partneři, mimo ZČU v Plzni jsou Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje, o.p.s., COMTES FHT a.s., Správa informačních technologií města Plzně, p. o., BIC Plzeň, s. r. o., a Karlovarská agentura rozvoje podnikání, p. o.