Vladimír Duchek, současný prorektor pro rozvoj a vnější vztahy ZČU, byl jediným navrženým kandidátem na děkana. Na této pozici vystřídá Milana Edla, který vedl fakultu dvě funkční období, a znovu tak kandidovat nemohl.

Vladimír Duchek, současný prorektor pro rozvoj a vnější vztahy ZČU, byl jediným navrženým kandidátem na děkana. Na této pozici vystřídá Milana Edla, který vedl fakultu dvě funkční období, a znovu tak kandidovat nemohl.
Doc. Ing. Vladimír Duchek, Ph.D., (*1965) vystudoval strojní inženýrství na Vysoké škole strojní a elektrotechnické v Plzni, ve stejném oboru později získal také doktorát a docenturu. Pracoval jako projektant v plzeňské Škodovce a vysokoškolský učitel na Západočeské univerzitě v Plzni, působil rovněž jako zástupce ředitele pro obchod v Západočeské plynárenské, a. s. Řadu let pracoval na pozici ekonomického náměstka primátora města Plzně. Od roku 2011 působil na Fakultě strojní ZČU jako proděkan pro spolupráci s praxí, od roku 2015 je prorektorem ZČU pro rozvoj a vnější vztahy.
V oblasti vzdělávání chce Vladimír Duchek klasické zaměření výuky materiálů, technologií, strojů a zařízení posílit o témata korespondující s budoucími trendy, jako jsou pokročilé high‑tech materiály a technologie nebo nové energetické systémy, s důrazem na čistou výrobu, aditivní technologie a inteligentní výrobní systémy. Pro další zvýšení kompetence považuje za důležité udržet tempo modernizace a zkvalitňování laboratorního vybavení a technického zázemí fakulty, s cílem realizovat prestižní vědecké projekty a komerční výzkum. Pozitivní rozvoj v oblasti vědy a výzkumu může fakultě podle něj přinést také integrace jejích výzkumných týmů a mezioborová spolupráce v rámci ZČU. Chce také personálně posílit fakultu mladými výzkumníky s mezinárodním renomé. Moderní strojírenství a potenciál fakulty chce Vladimír Duchek ve spolupráci s průmyslovými partnery prezentovat absolventům středních škol jako excelentní kariérní příležitost.
FST patří k nejstarším plzeňským fakultám. Spolu s Fakultou elektrotechnickou tvořila od roku 1949 Vysokou školu strojní a elektrotechnickou v Plzni (VŠSE), v roce 1991 se stala součástí nově vzniklé Západočeské univerzity v Plzni. FST sídlí v univerzitním kampusu na Borských polích. Jejím absolventy jsou vysoce kvalifikovaní odborníci, kteří jsou velmi žádaní na trhu práce. V tomto akad. roce připravuje FST pro další studium či praxi přibližně 1000 studentů. Do koncepce studijních programů se promítá intenzivní spolupráce FST s průmyslovými podniky. Regionální technologický institut (RTI), výzkumné centrum FST disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením, které mu umožňuje zabývat se jak základním, tak především aplikovaným a experimentálním výzkumem v oblasti konstrukce vozidel, výrobních strojů, obráběcích a tvářecích technologií a moderních výrobních metod tzv. chytré výroby a průmyslu 4.0.