„Cool“ obor Filozofie pro umělou inteligenci na ZČU letos bude mít své první absolventy

Automatické rozpoznávání řeči, počítačové zpracování přirozeného jazyka, automatizace a digitalizace v oblasti průmyslu, to vše jsou technologie, které ovlivňují životy jedinců i celé společnosti. 
Vzdělání

Západočeská univerzita v Plzni proto v roce 2021 otevřela interdisciplinární program Filozofie pro umělou inteligenci na Katedře filozofie, který zkoumá proměny lidského myšlení a komunikace v kontextu technologického vývoje. 

Image
AI

Jedná se o dvouletý navazující magisterský program, na jehož výuce se podílejí katedra filozofie Fakulty filozofické a dvě katedry Fakulty aplikovaných věd, konkrétně katedra kybernetiky a katedra informatiky a výpočetní techniky. Interdisciplinární program tak unikátním způsobem propojuje filozofický výzkum s praktickými poznatky kybernetiky a informatiky. Abstraktní teorie a koncepce filozofie jazyka a mysli a filozofie vědy studující aplikují na konkrétní jevy a problémy, které s sebou přináší mohutný vývoj nových technologií. Zvláštní pozornost program věnuje například fenoménu umělé inteligence, jenž prostupuje všemi sférami lidského světa a zároveň je obestřen množstvím sporných očekávání.

Do programu jsou zapojeni i externí odborníci z Filosofického ústavu Akademie věd ČR a dalších partnerských výzkumných institucí i komerčních společností. Program usiluje i o zahraniční přesah a prohlubuje mezinárodní spolupráci jak v oblasti současné filozofie a digitálních humanitních věd, např. s The Wittgenstein Archives (University of Bergen, Norsko), tak v oblasti interdisciplinárního výzkumu umělé inteligence, např. s The Luddy School of Informatics, Computing, and Engineering (Indiana University, USA).

Program bude mít letos své první absolventy. Ti budou schopni orientovat se v nových technologických trendech a kriticky reflektovat aktuální fenomény, jakými jsou strojové učení, neuronové sítě, automatické rozpoznávání řeči, počítačové zpracování přirozeného jazyka, kyberprostor, virtuální a rozšířená realita či inteligentní řídicí systémy. Budou tak připraveni uplatnit se v interdisciplinárních týmech zabývajících se aplikovaným výzkumem a experimentálním vývojem v oblasti umělé inteligence a nových technologií, a to v komerční i akademické oblasti.  

Přihlášky pro akademický rok 2023/24 přijímá Fakulta filozofická do 30. dubna 2023. Více informací zde.